Wzajemność

0
345

Niejednokrotnie napotykamy się na sytuacje, kiedy to ktoś potrzebuje pomocy. Bardzo często mamy możliwość pomocy takiej osobie, lecz czy wykorzystujemy taką możliwość? Jeśli tylko możemy pomóc, niezależnie, w jaki sposób zróbmy to, naturalnie wykorzystując jedną z technik manipulacyjnych określanym mianem techniki wzajemności.

Zastanówmy się czy chcielibyśmy kontrolować drugiego człowieka, czy chcielibyśmy chodź w minimalny sposób sprawować nad nim władzę? Jeśli tak, jeśli mamy już wybraną osobę docelową, dajmy jej tego czego potrzebuje. By na tej podstawie uruchomić mechanizm wzajemności, który to pozwoli nam mieć wpływ na daną jednostkę osobową.

Jeśli jesteśmy wewnątrz pewnej grupy społecznej np. pośród ludzi w pracy i kiedy to ktoś nowy dojdzie do nas, to dobrze jest już wtedy zająć się tą osobą tak, by w przyszłości moglibyśmy czerpać z niej korzyści. Jednakże jak to uczynić? Tak, jak to było opisane powyżej, by mieć nad kimś kontrolę dajmy jej to, czego potrzebuje. Lecz czego będzie potrzebowała nowa osoba w pracy? Naturalnie osoby, która to ją zapozna z przedsiębiorstwem, a jednocześnie z innymi pracownikami, która to będzie stosunku do niej miła, a jednocześnie, na którą będzie mogła liczyć w każdej sytuacji.

Wystarczy jeszcze, by podczas pracy pomagać jej w drobnych sprawach, bądź też po jej ukończeniu zaproponować odwiezienie do domu. Nasza ofiara będzie chciała się zrewanżować, za wszelakie dobrodziejstwa jakie jej uczyniliśmy. Wtedy to też, wszystko o co ją poprosimy uczyni nam na wzgląd wzajemności.

Z kolei istnieje również inna kwestia, która znacznie częściej występuje niż sytuacja opisana powyżej. Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy to ktoś poprosił nas o wyświadczenie względem swej osoby przysługi, polegającej na załatwieniu pewnej rzeczy. Załóżmy, że mamy możliwość załatwienia tego o co prosi nas druga osoba. Zatem jak powinniśmy się zachować? Czy od razu powiedzieć „ok. nie ma sprawy, jutro to będziesz miał”?

Otóż nie, gdyż w tym wypadku stracimy siłę wzajemności. Musimy przekazać drugiej osobie, podkreślając, że to o co nas prosi jest trudne do zdobycia, lecz specjalnie dla niej postaramy się to załatwić. Oczywiście, jeśli sytuacja na to zezwala to dostarczamy tego o co zostaliśmy poproszeni. Lecz mówimy, że ” jestem w fazie załatwiania i tak jak Ci mówiłem postaram się to dla Ciebie załatwić”. By na tej podstawie podkreślić osobie zainteresowanej, że jest to sprawa niełatwa to załatwienia.

Następnie należy wykonać kolejne działanie przez przekazanie osobie docelowej tego o co nas prosiła. Tylko jak to najlepiej zrobić? Należy podkreślić na samym początku rozmowy, że po ciężkich trudach udało mnie się załatwić to o co mnie poprosiłeś. Oczywiście należy dodać, że „załatwiłem to wyłącznie na wzgląd Twojej osoby”, aby osoba do której kierujemy te słowa poczuła się dowartościowana. Z pewnością w tym momencie otrzymamy serdeczne podziękowanie za rzecz, którą załatwiliśmy. Jednakże należy w tym momencie dodać bardzo ważne słowa, które brzmią: „że jeśli i ja będę potrzebował pomocy, to rozumiem, że Ty mnie również nie zawiedziesz i zrobisz to o co Cię poproszę?

W tym momencie osoba, do której są kierowane te słowa powie: „tak pomogę.” I na tej postawie, kiedy to my będziemy potrzebowali pomocy, możemy się udać do tej osoby, mówiąc o naszej prośbie, naturalnie przypominając o tym, co kiedyś dla niej zrobiliśmy. W tym momencie owa osoba będzie się czułą w stosunku do nas zobowiązana wyświadczyć nam przysługę na wzgląd wzajemności.

Jednakże warto mieć na względzie, że owa technika manipulacyjna jest nieetyczna i powyższy tekst został umieszczony wyłącznie w celach informacyjnych, by potencjalny cel szybko zauważył pojawiające się zagrożenie względem swojej osoby. Ponieważ uniknięcie poddania się manipulacji, związane jest z wiedzą w zakresie jej funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here