Kozioł ofiarny

0
2100

Życie to nieustanna walka, w której wygrywa najsilniejszy. W sytuacjach dnia codziennego zdarzają się różne sytuacje składające się z dużej odpowiedzialności. Co jeśli popełnimy błąd na skutek naszych niedociągnięć związanych z racji wykonywanego zawodu? Co sprawi, że będziemy musieli ponieść tego konsekwencje.

Czy nie lepiej ukazać, że jesteśmy czyści i wszelakie obciążenia z tytułu naszych niedociągnięć spoczywają na ramionach innej osoby? Najlepiej w tym celu zastosować technikę manipulacyjną zwaną kozłem ofiarnym, która sprawi, że wzmocnimy swoją pozycję w grupie, doprowadzając do usunięcia szkodliwych nam osób. Niemniej jednak owa technika w głównej mierze przyda nam się, gdy na skutek naszych błędów, obawiając się konsekwencji, zrzucimy wszystko na inną osobę, która będzie określana kozłem ofiarnym.
W tym celu, by stworzyć kozła ofiarnego należy znaleźć nasz cel, który jest potocznie nazywany mianem ofiary. Naturalną rzeczą jest, że stworzenie, a jednocześnie zrzucenie wszelakiej winy na kozła ofiarnego może odbyć się niezależnie od popełnionego przez nas czynu.
Bardzo istotna jest selekcja w procesie wybierania kozła ofiarnego. Należy pamiętać, że przysłowiowym kozłem, nie może być każda osoba, lecz człowiek, który spełnia pewne z góry określone wymagania. Otóż wybierając naszą ofiarę należy pamiętać, że potencjalny kozioł ofiarny nie może być to osoba trzymająca władzę, czy też autorytet wewnątrz naszej grupy, gdyż jest to osoba bardzo silna. Starajmy się wybierać ofiary, które są niedowartościowane, słabe psychicznie, nielubiane wewnątrz naszej grupy. Dodatkowo dużym plusem będzie, jeśli kozłem ofiarnym stanie się osoba cicha, jak również nieśmiała. Co zwiększy nasze szanse na udane przeprowadzenie akcji. Oczywiście należy pamiętać, że nasza ofiara powinna brać udział w czynie, który został przez nas zatracony.
Kiedy to już wyznaczyliśmy osobę, która wedle naszej manipulacji ma się stać kozłem ofiarnym, czyli osobę, która poniesie wszelakie konsekwencje, musimy najpierw sprawić, by nasza ofiara przyjęła na siebie odpowiedzialności za nasze winy. Tylko jak to zrobić? Tak naprawdę musimy je przypisać i udowodnić wszelaką winę, której się dopuściła. By na tej podstawie nasz kozioł ofiarny przyznał się do popełnionego czynu. Oraz należy owej osobie przekazać, by przyjęła na sobie wszelaką odpowiedzialność, wynikającą z popełnionego czynu. Jednakże należy pamiętać, by o naszych planach związanych z tworzeniem, a jednocześnie z rzucaniem wszelakiej naszej winny na kozła ofiarnego nikt się nie dowiedział.

Jednakże warto mieć na względzie, że owa technika manipulacyjna jest nieetyczna i powyższy tekst został umieszczony w celach informacyjnych, by potencjalny kozioł ofiarny szybko zauważył pojawiające się zagrożenie względem swojej osoby. Ponieważ uniknięcie poddania się manipulacji, związane jest z wiedzą w zakresie jej funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here