Jednoosobowa działalność gospodarcza, a zatrudnienie pracowników

Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza wreszcie nabiera tempa. Z miesiąca na miesiąc przybywa do Twojej firmy coraz więcej klientów. Jedno jest pewne, już niedługo nie będziesz w stanie wykonać wszystkich zleceń samodzielnie i w określonym terminie. Czas zatem na zatrudnienie w Twojej firmie nowych osób, które umożliwią Ci rozwinięcie skrzydeł.

O jakich formalnościach musisz pamiętać, jeśli zatrudniasz pracowników w jednoosobowej działalności?

Posiadanie pracowników w swojej firmie to nie tylko przyjemność zrzucanie na kogoś części obowiązków (szczególnie tych najmniej przyjemnych). To także szereg obowiązków, jaki należy dopełnić, zwracając przy tym uwagę na formy opodatkowania oraz limity, jakie generują się w firmie w związku z przyjęciem nowych osób.

Pracodawco pamiętaj!

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, chcąc zatrudnić pracowników w swojej firmie powinien oprzeć swoje poczynania przede wszystkim o Kodeks Pracy oraz Ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych z 1998 roku.

Tam dowie się o przepisach związanych z czasem pracy, obowiązkami pracowników względem firmy, kwestiach higieny pracy oraz zdrowia pracowników.

Czy szkolenie BHP jest konieczne dla wszystkich?

Kwestie BHP często spędzają nam sen z powiek. Tym czasem wystarczy odnieść się do wszystkich przepisów i przeprowadzić szybki kurs dla zatrudnionych osób w firmie. Kto nie musi otrzymać szkolenia BHP? Wszyscy, którzy zatrudnieni są w firmie i należą do pierwszej grupy pokrewieństwa bezpośrednio z właścicielem.

Ubezpieczenia, podatki…

Kwestia, przed którą nie uchroni się nikt. ZUS to chyba najmniej lubiana przez pracodawców instytucja, gdzie zgłosić należy każdego pracownika, a następnie odprowadzać za niego składki na ubezpieczenie chorobowe oraz społeczne, a że stawki zazwyczaj do najmniejszych nie należą, pozostaje nam płacić i płakać.

Do obowiązków pracodawcy należy też rozliczanie i dokładne ewidencjonowanie wynagrodzeń jego pracowników. Zgodnie z tym każdego miesiąca będzie musiał  on odprowadzać podatki, w zależności od wysokości dochodów oraz od podpisanej z nim umowy (zlecenie, o dzieło, na podstawie umowy o pracę).

Najmniejsze koszty generują przy tym wszystkie elastyczne formy zatrudnienia, w tym umowa o dzieło i umowa zlecenie. Mniejsze składki odprowadzamy także na poczet zatrudnionych studentów którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia.

Jak rozliczamy podatki od wynagrodzenia?

Sprawa jest dosyć skomplikowana. Dlatego lepiej powierzyć ją osobie, która finanse ma w jednym paluszku.

Na wysokość podatku składa się jednakże:

– odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne,

– składka zdrowotna,

– miesięczna kwota wolna od podatku.

Nasz wpis powstał dzięki informacją zawartyn na stronie www.vat-r.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj