Wzory przemysłowe

Wzorem przemysłowym oznacza się wszystkie formy wpływające na proces kształtowania wizerunku produktu, bądź innych elementów powiązanych z przedsiębiorstwem. Między innymi wzorami przemysłowymi są wszystkie rodzaje opakowań produktów, zarówno jeśli mowa o zwykłych opakowaniach np. Chipsów, czekolad, batonów, aż po butelki, zarówno te wykonane z tworzywa sztucznego, jak i ze szkła.

Ale i nie tylko wzorem przemysłowym mogą zostać także objęte różnorakie elementy graficzne, które utożsamiają się z przedsiębiorstwem. Dodatkowo jeśli przedsiębiorca stworzył indywidualną czcionkę, która posłuży jako nazwa przedsiębiorstwa, bądź wykorzysta ją do innych celów, może ją także zarejestrować w Urzędzie Patentowym RP.

Specyfiką wzorów przemysłowych jest to, iż nie podlegają bezpośredniemu opatentowaniu, tak jak jest to w przypadku wynalazków, bądź znaków towarowych, lecz podlegają wyłącznie rejestracji. Aby taki proces zakończył się pomyślnie dla wnioskodawcy należy pamiętać, aby zgłaszane wzory miały charakter indywidualny i aby wcześniej nie zostały przez nikogo użyte.

Rejestracja

Rejestracje wzoru przemysłowego dokonuje się na nie więcej niż 25 lat, jednakże nie oznacza to wcale, że właściciel nie posiada żadnych praw. Otóż kwestia prawna w przypadku wzoru przemysłowego jest podobna względem udzielonego patentu na wynalazek, czy na znak towarowy. Ponieważ wnioskodawca, który uzyskał zgodę na dokonanie rejestracji swoje wzoru przemysłowego ma wyłączne prawa na posługiwanie się nim na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej na okres 25 lat.

Z kolei jeśli zauważymy, że ktoś bezprawnie korzysta z naszego wzoru przemysłowego świadomie, bądź też nie, mamy prawo poinformować odpowiednią osobę o zaniechanie tych praktyk. Jeśli polubowny sposób nie poskutkuje osoba, która posiada prawa na posługiwanie się wzorem przemysłowym, ma prawo wnieść sprawę do sądu.

Aby zgłosić wniosek o dokonanie rejestracji wzoru przemysłowego możemy skorzystać z usług rzecznika patentowego, który będzie reprezentował nasze interesy przez Urzędem Patentowym RP i przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty w celu uzyskania zgody na rejestrację naszego wzoru przemysłowego. Prócz wynagrodzenia przewidzianego dla rzecznika patentowego należy także ponieść opłatę zgłoszeniową wynoszącą 300 zł.

Dodatkowo

Jeśli Urząd uzna, że nasz wzór przemysłowy może zarejestrować, będzie trzeba złożyć opłatę za pierwszy okres ochrony wzoru przemysłowego, który trwa 5 lat i kosztuje 400 zł. Aczkolwiek jeśli będziemy chcieli po 5 latach przedłużyć okres ochrony naszego wzoru przemysłowego, będziemy mogli to uczynić na okres kolejnych 5 lat i złożyć kolejną opłata, która będzie wyższa od poprzedniej i wynosić będzie 1000 zł. Szczegółowa Tabela Opłat Związanych z Ochroną Wzorów Przemysłowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj