Wtorkowa sesja na parkietach europejskich upłynęła pod znakiem niewielkich spadków. W trakcie notowań działo się niezbyt wiele, a ilość informacji, która napłynęła na rynek była naprawdę niewielka. Warto odnotować lepsze od oczekiwań dane dotyczące wzrostu PKB w III kwartale w Wielkiej Brytanii, który wyniósł 2,8% r/r. Główną rolę odegrały jednak jak zwykle doniesienia z USA, które wczoraj dotyczyły cen nieruchomości w 20 największych metropoliach. Oczekiwano wzrostu o 2,2%, a

Wtorkowa sesja na parkietach europejskich upłynęła pod znakiem niewielkich spadków. W trakcie notowań działo się niezbyt wiele, a ilość informacji, która napłynęła na rynek była naprawdę niewielka. Warto odnotować lepsze od oczekiwań dane dotyczące wzrostu PKB w III kwartale w Wielkiej Brytanii, który wyniósł 2,8% r/r.

Główną rolę odegrały jednak jak zwykle doniesienia z USA, które wczoraj dotyczyły cen nieruchomości w 20 największych metropoliach. Oczekiwano wzrostu o 2,2%, a okazało się, że wyniósł on tylko 1,7%. Na pocieszenie pozytywnie zaskoczył indeks nastrojów wśród konsumentów Conference Board, który pokazał niewielką przewagę optymistów nad pesymistami. Słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości skutecznie ochłodziły nastroje, spadki na głównych parkietach europejskich sięgnęły blisko 0,4%. W Londynie indeks FTSE 100 stracił 0,78%.

Sytuacja na GPW w dniu wczorajszym nie odbiegała od zachowania innych giełd w Europie. Indeks WIG20 na zamknięciu stracił 0,47%, a przez cały dzień utrzymywał się w wąskim kanale wahań sięgającym 20 punktów. Spośród blue chipów najmocniej na zachowanie wskaźnika dużych spółek wpłynęły akcje PKO BP, a także PZU, który potaniały o ponad 1,3%. Bez echa przeszły natomiast dane z polskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 8,6% r/r, czyli więcej niż zakładano. Wzrosła także stopa bezrobocia z 11,3% do 11,5%. Na rynku walutowym złoty osłabił się względem dolara o ponad 0,6%, a kurs USD/PLN przebił 2,83 zł. Bez zmian pozostał natomiast kurs EUR/PLN, który oscyluje w okolicy 3,92 zł.

Niezdecydowanie inwestorów towarzyszyło wczorajszym notowaniom na Wall Street. Poza danymi makro warto wspomnieć o najlepszym od 100 lat wyniku spółki Ford, która w III kwartale zanotowała zysk na poziomie 1,69 mld dolarów. Indeks S&P500 na zamknięciu wzrósł o 0,05%. Druga część tygodnia zapowiada się niezwykle emocjonująco, a najistotniejsze bez wątpienia są piątkowe dane o PKB w III kwartale w USA. Do tego czasu spodziewam się niewielkich ruchów na giełdach chyba, że nastąpi coś niespodziewanego. Jeśli chodzi o Polskę, to dzisiaj bez wątpienia w centrum uwagi będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, pozostaje zatem cierpliwie czekać.


Maciej Dyja

Zobacz także:

Akcje GPW można kupić w banku

Decyzja chińskiego banku centralnego

Kolejne ostrzeżenie z brytyjskiego rynku

,21,5615,1288171198

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj