Formacja zapowiadająca zmianę dotychczasowego trendu wzrostowego na krótko, bądź też średnioterminowy trend spadkowy. Zasłona ciemnej chmury składa się z dwóch charakterystycznych świeć, dzięki którym, w łatwy sposób można określić siłę oraz rzetelność formacji. Pierwsza ze świeć występuje pod postacią długiego białego korpusu. Druga ze świeć, która jest najważniejsza w procesie kształtowania się owej formacji, otwiera się z górną luką, względem poprzedniej świecy.
Taka sytuacja przedstawia siłę byków, przez zmożony popyt. Jednakże niedźwiedzie swą siłą wypychają dotychczasowych inwestorów grających na zwyżkę kursu i doprowadzają do znaczącego spadku cen wyznaczonego instrumentu, tworząc w ten sposób dużą czarną świecę, która to jest drugim organem tworzenia się formacji zasłony ciemnej chmury. W celu stwierdzenia formacji za wiarygodną, to powstała czarna świeca musi zamknąć się poniżej połowy poprzedniej świecy, która przybrała postać dużego białego korpusu.
Natomiast, co jeśli czarna świeca, która to jest drugim elementem w procesie powstawania formacji zasłony ciemnej chmury zamknęłaby się powyżej połowy poprzedniej świecy? Taką sytuację można uznać, jako załamanie formacji, co w konsekwencji powinno przełożyć się na kontynuację trendu wzrostowego. Przekłada się to jednocześnie na wstrzemięźliwość w procesie otwierania krótkich pozycji.