Niektórzy naukowcy twierdzą, że pomaganie innym to klucz do szczęścia. O tym, czy to prawda będzie można przekonać się w tym tygodniu w Brukseli. Ponad 1500 młodych wolontariuszy z całej Europy odwiedzi Parlament Europejski. Będą mówić o swojej pracy i zachęcać do wolontariatu. W wolontariat zaangażowane są miliony Europejczyków, choć aż trzy czwarte mieszkańców Europy nigdy w ten sposób nie pracowało.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że pomaganie innym to klucz do szczęścia. O tym, czy to prawda będzie można przekonać się w tym tygodniu w Brukseli. Ponad 1500 młodych wolontariuszy z całej Europy odwiedzi Parlament Europejski. Będą mówić o swojej pracy i zachęcać do wolontariatu.

W wolontariat zaangażowane są miliony Europejczyków, choć aż trzy czwarte mieszkańców Europy nigdy w ten sposób nie pracowało. Wolontariusze najczęściej pomagają w szkołach, szpitalach, klubach sportowych czy przy ochronie środowiska. Za swoja pracę nie otrzymują pieniędzy.

Ich działalność doceniają eurodeputowani. W tym tygodniu ponad 1500 młodych wolontariuszy odwiedzi PE. Będą uczestniczyć w debatach, konferencjach prasowych, warsztatach i wydarzenia artystycznych.

„Ludzie zostają wolontariuszami z różnych powodów, np. by pomóc w budowaniu lokalnej społeczności, by zrozumieć, czym jest ofiarowanie swojego czasu innym, przeprowadzić jakiś projekt, lub by spędzić trochę czasu z innymi” – wylicza wiceprzewodniczący PE, włoski deputowany Gianni Pittella (Sojusz Socjalistów i Demokratów).

„To też szansa by poznać nowych ludzi, nabrać doświadczenia i samemu coś zmienić. Młodzi ludzie powinni pomagać innym, bo to otwiera im zupełnie nowe horyzonty” – przekonuje słowacka deputowana i wiceszefowa zrzeszenia organizacji młodzieżowych (Europejskiego Forum Młodych) Katarína Neveďalová (Sojusz Socjalistów i Demokratów). „Jeśli nie będą się udzielać teraz, kiedy są młodzi, to kiedy?” – dodaje. „Wolontariuszom należy się od nas wiele podziękowań” – zaznacza.

Pittella dodaje, że był zwolennikiem zorganizowania tego spotkania na terenie PE i dodania tym samym impulsu Europejskiemu Roku Wolontariatu, który trwa do końca 2011 r. „To też okazja dla europosłów by podyskutowali z wolontariuszami na temat ich wizji Europy i tego, jak powinien wyglądać wolontariat” – mówi wiceprzewodniczący Parlamentu.

Parlament Europejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj