Polskie wojsko nie może być hermetyczne, powinno otwierać się na współpracę społeczno-gospodarczą. Warto byłoby połączyć modernizację armii z rozwojem nauki i biznesu – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wicepremier Pawlak zapowiedział, że aktywność wojska powinna zwiększyć się w trzech obszarach: współpracy ze społeczeństwem, w tym pomocy w sytuacjach kryzysowych, wykorzystania modernizacji armii do rozwoju polskiej nauki i gospodarki, a także zatrudniania kadry po zakończeniu służby w instytucjach państwa, samorządu oraz w biznesie.

– Polskie wojsko nie może być hermetyczne, powinno otwierać się na współpracę społeczno-gospodarczą. Warto byłoby połączyć modernizację armii z rozwojem nauki i biznesu – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wicepremier Pawlak zapowiedział, że aktywność wojska powinna zwiększyć się w trzech obszarach: współpracy ze społeczeństwem, w tym pomocy w sytuacjach kryzysowych, wykorzystania modernizacji armii do rozwoju polskiej nauki i gospodarki, a także zatrudniania kadry po zakończeniu służby w instytucjach państwa, samorządu oraz w biznesie.

Minister gospodarki zwrócił uwagę, że stała pomoc wojska i aktywna współpraca w wielu sytuacjach jest konieczna. – Ostatnie powodzie pokazały, że tylko współdziałanie obywateli, strażaków i armii umożliwiło skuteczną walkę o wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych i usuwanie skutków tych tragedii – powiedział wicepremier Pawlak.

Podkreślił, że potrzebna jest modernizacja sprzętu wojskowego, bez którego trudno byłoby ratować życie i dobytek ludzi pokrzywdzonych w podobnych klęskach żywiołowych. – Wojsko posiada m.in. amfibie, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny i śmigłowce transportowe, które w takich sytuacjach są nieodzowne – wyliczył wicepremier Pawlak. – Powinniśmy zadbać o to, aby sprzęty te były zawsze sprawne i wzbogacane o nowe niezawodne technologie – dodał.

Szef resortu gospodarki podkreślił również, że wojsko dysponuje wysokiej klasy specjalistami z różnych dziedzin. – Po zakończeniu służby mogliby oni wspierać swoją wiedzą ośrodki badawcze, instytucje czy przedsiębiorstwa – zaznaczył. – W żadnym wypadku nie powinniśmy zaprzepaścić cennego doświadczenia polskich wojskowych – dodał. W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka rozwój techniki wojskowej na terenie naszego kraju powinien wspierać polską naukę i biznes.

Wicepremier Pawlak wspominając o zakupach sprzętu dla armii za granicą zastrzegł, że muszą one być połączone z offsetem, który jest jednym z instrumentów stymulujących rozwój gospodarki. – Taki system pomógł wielu zakładom poprawić kondycję finansową, a także umożliwił transfer technologii – wyjaśnił wicepremier Pawlak. Jego zdaniem offset pozwala też nawiązać relacje handlowe ze światowymi producentami uzbrojenia i zyskać nowe rynki zbytu.

Ministerstwo Gospodarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj