Z pewnością jest to dobry sposób na opodatkowanie swoich przychodów z działalności gospodarczej, jednakże nie dla wszystkich, gdyż forma opodatkowania w formie ryczałtu jest dostępna wyłącznie dla osób fizycznych, które prowadzą spółkę cywilną, jawną, bądź sami prowadzą indywidualną działalność gospodarczą. Aczkolwiek dopuszcza się stosowanie ryczałtu przez spółki partnerskie, jednakże wspólnikami mogą być wyłącznie osoby wykonujące wolny zawód.

Ograniczenia, które nie pozwalają rozliczać się na ryczałcie.

Głównym kryterium, które jest nałożone na osoby rozliczające się na ryczałcie, jest odgórnie ustalony limit przychodów, który wynosi 150 000 euro na cały rok kalendarzowy. Tak więc przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, nie mogą być wyższe niż 150 000 euro, w przeciwnym wypadku, kiedy suma przychodów przekroczy wyżej wymieniony próg, należy zmienić formę opodatkowania, na zasady ogólne.

Dodatkowo jest nałożone ograniczenia związane z formami działalności gospodarczej, które nie mogą być rozliczana na podstawie ryczałtu. Między innymi na ryczałcie nie będą podmioty, które wytwarzają wyrobu opodatkowane akcyzą, z wyłączeniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, o których mowa w ustawie. Również z wyżej wymienionej formy opodatkowania wykluczone są podmioty, które handlują częściami, bądź akcesoriami do pojazdów silnikowych. Jak również niektóre osoby wykonujące wolny zawód, o których mowa w ustawie o ryczałcie. Z tego ryczałtu nie mogą skorzystać osoby, które prowadzą apteki, bądź też kantory wymiany walut.

Wysokość miesięcznego podatku.

Prawda jest taka, że wysokość miesięcznego podatku uzależniona jest od dwóch czynników. Mianowicie, od formy działalności gospodarczej, z tego tytułu, iż w zależności od formy działalności, jaką wykonujemy jest nałożona odgórnie stopa procentowa, która ma w głównej mierze wpływ na wysokość podatku. Z kolei drugim czynnikiem są przychody uzyskane w przeciągu jednego miesiąca podatkowego, gdzie suma wszystkich przychodów mnożona jest przez stopę procentową określoną w ustawie dla konkretnej działalności gospodarczej. Warto zatem zaznaczyć, że sporym minusem bycia na ryczałcie jest bezpośrednie opodatkowanie każdego ze przychodów. Nie pomniejszając go o koszt, związany z uzyskaniem określonego przychodu. Tak wiec w konsekwencji ryczałt nie stanowi dobrego rozwiązania dla osób, które na wzgląd uzyskania określonego przychodu, mają ku temu do ziszczenia znaczące koszty.

Zatem warto uściślić fakt, że skale podatkowe jakie nakłada ryczał są zróżnicowane i wszystko zależy od przedmiotu wykonywanej działalności, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym. Zatem warto wiedzieć, iż progi podatkowe wynoszą:

• 3%

• 5,5%

• 8,5%

• 17%

• 20%

Naturalnie wszystko w zależności od formy wykonywanej działalności gospodarczej.

Płatność i ulga podatkowa

Nie sposób ominąć tematu związanego z regulacją swoich zobowiązać względem urzędu skarbowego. Mianowicie musimy pamiętać, że osoby, które są na ryczałcie, muszą ziścić podatek za poprzedni miesiąc do 20 dnia każdego miesiąca. Z kolei wyjątek stanowi ostatni miesiąc roku kalendarzowego, gdzie na przelanie sumy podatku mamy czas, aż do 31 dnia miesiąca stycznia następnego roku. Najusilniej przestrzegajmy terminów wpłat, gdyż w przeciwnym wypadku w rozliczeniu całorocznym przyjdzie nam zapłacić odsetki.

Istnieje możliwość ulgi podatkowej za opłaconą składkę na ubezpieczenie społeczne. Jednakże, by tak się stało należy najpierw opłacić ową składkę względem ZUS-u, poczym trzeba wartość wpłaconego świadczenia pomnożyć o 7,75% co w konsekwencji wyjdzie nam suma, jaką będziemy mogli odjąć od podatku należnego względem urzędu skarbowego.

Płatność podatków kwartalnie

Otóż istnieje możliwość rozliczania się z urzędem skarbowym raz na kwartał., natomiast, aby mieć taką możliwość należy spełnić pewne z góry określone warunki. Mianowicie kluczowym elementem odgrywają tutaj przychody z poprzedniego rogu rozliczeniowego, które w przeciągu owego okresu nie mogły przekroczyć równowartości 25 000 euro. Kolejnym takim wymogiem jest fakt, by do 20 stycznia złożyć pisemne zawiadomienie, że od bieżącego okresu podatkowego będę rozliczał się w systemie kwartalnym. Dodatkowo, tak jak to było w miesięcznych okresach rozliczeniowych, tak i w okresach kwartalnych należy pamiętać o opłacie podatku w pierwszym miesiącu po upływie kwartału rozliczeniowego, jednakże nie później, niż do 20 dnia miesiąca.

Roczne rozliczenie

Oprócz kwartalnych, bądź miesięcznych opłat z tytułu podatków, również z początkiem nowego roku kalendarzowego wypisuje się rozliczenie poprzedniego roku podatkowego, w którym wypisuje się sumę uzyskanych przychodów, kwotę podatku należną względem urzędowi skarbowemu, jak również należy podać kwotę, o którą podatek został pomniejszony, z racji ulgi podatkowej. Natomiast, jeśli z poprzedniego roku, nie zostały w pełni uregulowane nasze zobowiązania względem fiskusa, to należy je uregulować, pod groźbą nałożenia na nie odsetek karnych. Pamiętając, że rozliczenie PIT-28 należy przedstawić właściwemu urzędowi skarbowemu, do którego przynależymy. Nie zapominając, że termin składania rozliczeń upływa z dniem 31 stycznia.

Spis towarów z natury

Każdy podmiot handlowy, który jest na ryczałcie, ma obowiązek sporządzenia spisu towarów z natury, w którym to należy ziścić stan materiałów podstawowych i pomocniczych. Jednocześnie wyrobów gotowych i półwyrobów, jeśli takowe istnieją. Z góry narzucone są sytuacje, w których to przez ich przyczynę, należy sporządzić spis towarów z natury. Mianowicie z chwilą ukończenia każdego roku podatkowego, jak również z dniem założenia ewidencji przychodów. Dodatkowo wyróżniamy podrzędne sytuacje, w których to za ich przyczyną również należy sporządzić owy spis. Jest to moment, w którym następuje zmiana umowy spółki, bądź też kiedy zostaje powołany nowy wspólnik, aczkolwiek spis towarów z natury należy również sporządzić z chwilą likwidacji działalności gospodarczej.

Zalety

1. Nie trzeba prowadzić księgowości na zasadach ogólnych;

 

2. Istnieje możliwość płacenia podatków raz na kwartał;

 

3. Czerpanie korzyści fiskalnych, przez przedsiębiorstwa mające niskie koszty związane z uzyskaniem ściśle określonego przychodu.

Wady

1. Występuje limit rocznego przychodu, który wynosi 150 000 euro;

 

2. Nie ma możliwości przejścia na inną formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego;

 

3. Podatek jest naliczany od sumy przychodów;

 

4. Zbyt wysokie stawki procentowe dla niektórych form działalności.


Dominik Michnikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj