Ile kosztuje założenie firmy?

0
71

To, ile pieniędzy wydamy na założenie działalności gospodarczej, będzie uzależnione od tego, jaką działalność mamy zamiar utworzyć. Wpływ na koszt firmy ma także miejsce, w którym będzie się ona znajdowała. Przedsiębiorstwa rejestrowane w urzędzie gminy takie jak: przedsiębiorstwa indywidualne, spółki cywilne, będą tańsze, a niżeli spółki prawa handlowego, które muszą zostać opłacone w Krajowym Rejestrze Sadowym (KRS).

Gdy dany przedsiębiorca zdecydował, aby założyć przedsiębiorstwo indywidualne, spółkę cywilna, będzie musiał ponieść pewne koszty z nimi związane. Założyciel będzie musiał opłacić wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który wynosi 100zl. Nie dotyczy nas tutaj ogłoszenie o wpisie. W przypadku, gdy jest to jedna z powyżej wymienionych spółek następuje zawarcie umowy spółki, które w formie pisemnej jest bezpłatne. Spółka cywilna nie musi posiadać kapitału zakładowego. W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się zostać VAT-owcem będzie musiał przeprowadzić rejestrację podatku VAT, która wynosi ok. 170zl. Ogólna suma kosztów, jakie można ponieść to kwota ok. 270zl.

Natomiast gdy przedsiębiorca zdecydował się na prowadzenie spółki prawa handlowego będzie musiał ponieść w związku z tym odpowiednie koszty, które przewyższają koszty założenia firmy w urzędzie gminy. Należy opłacić wpis do rejestru wynoszący 1000zl. Związane z tym ogłoszenie o wpisie, które wynosi 500zl. Zawarcie umowy spółki jest zawarte w formie aktu notarialnego, którego koszt to ok. 1000zl. Trzeba opłacić podatek od kapitału w zależności od kwoty wniesionego kapitału. Kwota od minimalnego kapitału wynosi 250zl. W przypadku, gdy podatnik chce zostać VAT-owcem będzie musiał przeprowadzić rejestracje podatku VAT, która wynosi 170zl. Ogólna suma kosztów, jakie można ponieść to kwota ok. 2920zl.

thumbnail - Ile kosztuje założenie firmy?
Paweł Kaczmarek

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here