Krajowy Rejestr Sadowy (KRS) został stworzony w oparciu o ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 Nr 17, poz. 209 z późniejszymi zmianami) i działa od dnia 1 stycznia 2001 r.

Krajowy Rejestr Sadowy ma za zadanie udostępnić prawdziwą informację o statusie prawnym zarejestrowanego podmiotu, przedstawienie sytuacji jego najważniejszych elementów finansowych oraz sposób, w jaki jest on reprezentowany. Możemy w nim znaleźć wiele istotnych informacji, miedzy innymi takie dane jak:

– zaległości związane z ZUS

– wierzyciele i wysokości niespłaconych wierzytelności,

– zadłużenia podatkowe i celne.

Krajowy Rejestr Sadowy składa się z trzech rejestrów:

– rejestru przedsiębiorców,

– rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

– rejestru dłużników niewypłacalnych.

W rejestrze przedsiębiorców zalicza się następujące podmioty:

– spółki z ograniczona odpowiedzialnością (spółki z o. o.)

– spółki partnerskie

– spółki jawne

– spółki komandytowe

– spółki komandytowo-akcyjne

– spółki akcyjne (S.A.)

Wniosek o wpis do rejestru składany jest na urzędowym formularzu odpowiednim dla danego rodzaju przedsiębiorstwa (spółki), należy go złożyć w ciągu 7 dni od dnia uzasadniającego jego dokonanie. Sąd rejestrowy rozpatruje ten wniosek w przeciągu 14 dni od daty jego złożenia. Wniosek o zarejestrowanie przedsiębiorstwa w KRS musi zostać opłacony kwotą w wysokości 1000zł, a wniosek o dokonaniu zmian w wpisie kwotą 400zł. Należy opłacić także ogłoszenie w monitorze sądowym i gospodarczym. Ogłoszenie wpisu to koszt rzędu 500zł, a zmiana danych 250zł. Rejestr prowadzony jest przez sądy rejonowe (gospodarcze).


Paweł Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj