Zawody z przyszłością

Jak wiadomo rynek pracy zmienia się z każdym dniem. Wpływa na to nieustannie rozwój technologiczny, związany ze zmiana popytu na pracę oraz liczbą populacji. Zmiany te nie podlega wyłącznie wielkość i struktura zasobów ludzkich, ale również sposób wykonywania pracy. Powstają nowe zawody oraz specjalności, które przeżywają dynamiczny rozwój, a inne zaś zanikają i odchodzą w niepamięć.

 

Usługi

W krajach Unii Europejskiej do 2015 roku liczba osób zatrudnionych może osiągnąć liczbę 13 milionów osób, tak przewidują prognozy ekonomiczne. Liczba etatów w rolnictwie ulegnie zmniejszeniu, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Przewidywalny spadek w UE to około 20%, natomiast w kraju liczba ta może dojść do 27%. Jeśli chodzi o spadek przemysłu w UE będzie to około 1,3% spadek osób zatrudnionych, a wiec jest to niewielki procent. W Polsce natomiast produkcja przemysłowa nadal odgrywa ważną rolę, przewiduje się iż do 2015 roku liczba osób zatrudnionych w tym sektorze wzrośnie o około 17%. Podobnie będzie w przypadku budownictwa, lecz przyszłości należy do usług. W 27 krajach europejskich zatrudnienie w sektorze usług wzrośnie o około 20%, a w Polsce wzrost ten może osiągnąć nawet 30%.

Inżynierowie i wykwalifikowani pracownicy fizyczni

W Polsce pracownicy nie odpowiadają wymaganiom popytu na rynku pracy. W 2008 roku największe zapotrzebowanie na pracowników odczuwały przedsiębiorstwa prowadzące działalność przemysłową, handlową, budowlaną oraz firmy zajmujące się naprawami. Rynek pracy będzie musiał wprowadzić reformy w systemie edukacji, aby wykształcić pracowników, na których jest popyt, a których to brakuje. Większość wyższych uczelni nastawiona jest na kierunki humanistyczne, społeczne i ekonomiczne. Niewielki procent, bo około 6,7% to kierunki inżynieryjno-techniczne, a informatycznych 4,9% z pośród studentów w Polsce. W ostatnich latach na polskim rynku pracy powstał popyt nie tylko i wyłącznie na wykwalifikowanych pracowników z dyplomem uczelni wyższej potwierdzającym te kwalifikacje. Ważne są obecnie również wykwalifikowani pracownicy fizyczni.

Zostało zlikwidowanych wiele szkół o statucie zasadnicza szkoła zawodowa, a zwiększył się popyt na wykształcenie średnie ogólnokształcące. Spowodowało to spadek liczby uczniów zasadniczych szkół zawodowych, co w konsekwencji powoduje, iż nie będzie miał kto zastąpić starszych, wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Skutki te będą odczuwalne dla gospodarki i odczują to wszystkie jej sektory. Z czasem od lat szkolnych 1995/1996 – 2003/2004 liczba uczniów szkół zawodowych zdecydowanie zmalała z ponad 215 tysięcy do około 40 tysięcy.

Informatyka, biotechnologia, transport, turystyka…

 

Jaki zawód należy wybrać, aby liczyć na dobre perspektywy? Niezaprzeczalnie będą to działalności związane z rozwojowymi technologiami, jak np. Internet, czy też technologie informatyczne. Jest to związane z tym, iż dziedziny te najszybciej ulegają ewolucji, bez których, w dzisiejszych czasach, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie większości przedsiębiorstw. Obszar ten cały czas poddany jest rozwojowi i tworzy coraz to więcej miejsc pracy oraz kształtują się nowe zawody, jak i specjalności. Prowadzi to również do zmian sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw. Koncepcja mająca na celu poprawę efektywności i wydajności pracowników to zarządzanie wiedzą.

Poszukiwanie, kumulacja i przetwarzanie informacji to umiejętności będące ważnymi elementami wpływającymi na konkurencyjność działalności gospodarczych. Przewiduje się, że w Polsce będzie postępował dalszy rozwój, a także wzrost zatrudnienia w sektorze przemysłu. Produkcja przemysłowa, jak i branża budowlana nadal będą odczuwały braki w kadrach inżynierskich oraz technicznych. Następnym rozwojowym kierunkiem jest biotechnologia. Rozwój tej dziedziny jest strategicznym celem dla Unii Europejskiej. Powszechne stanie się korzystanie z wiedzy nauk przyrodniczych i inżynierii, co utoruje drogę nowym miejscom pracy. Poprzez rozwój cywilizacyjny napotykamy się z nowego rodzaju chorobami w związku z czym wzrasta zapotrzebowanie na zawody związane z medycyną, ochroną zdrowia, a także wprowadzenie nowych reform służby zdrowia. Posługiwanie się nowymi technologiami, jak i rozwój badań naukowych spowodują, iż popularność zyskają wszelkie profesje z nią związane.

Przyszłościowa jest także ochrona środowiska. Nakłady na tą dziedzinę będą wzrastały i będą sponsorowane przez państwo oraz przedsiębiorstwa. Wprowadzone zostaną odpowiednie przepisy, a także wzrośnie świadomość społeczeństwa na temat ekologii, prowadzi to za sobą nowe możliwości. Wzrost perspektyw zawodowych jest także uzależniony od specjalistów do spraw transportu i logistyki. Wpływa na to coraz to większe zapotrzebowanie ludności na usług transportowe. Zapotrzebowania te niosą ze sobą również pewne wymagania, które dotyczą nowych, tańszych rozwiązań z zakresu zarządzania dostawami. Turystyka, rozwój oraz rekreacja będą napędzane potrzebą wypoczynku i zagospodarowania wolnego czasu.

Dzięki rozwojowi środków masowego przekazu, takich jak Internet, czy tez telewizją, możliwe będzie dotarcie tego rodzaju usług do większej rzeszy odbiorców. Przewiduje się, iż w przyszłości gospodarki krajów będą opierały się głównie na sektorze usług. To w tym oto sektorze powstaje coraz to więcej miejsc pracy, nowych zawodów, specjalności i profesji, które odpowiadają potrzebom społeczeństwa. Zmiany cywilizacyjne oraz coraz to szybsze tempo życia wymusza popyt na różnego rodzaju doradców, organizatorów, a nawet osoby pomagające nam w codziennym życiu, czy tez zupełnie nas wyręczające. Prowadzi to również to tworzenia nowych miejsc pracy.


Paweł Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj