Za nami sesja europejska, w której kontynuowane były wczorajsze nastroje, dzięki czemu mogliśmy nadal obserwować wzrosty na głównej parze walutowej. Opublikowane rano dane ze Strefy Euro miały niewielki wpływ na przebieg notowań (indeks PMI został zrewidowany w górę do 53,3 pkt, a inflacja PPI wyniosła zgodnie z prognozami 4,2% r/r). Podobnie popołudniowa decyzja EBC o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 1%. Z kolei dane o zasiłkach dla
Za nami sesja europejska, w której kontynuowane były wczorajsze nastroje, dzięki czemu mogliśmy nadal obserwować wzrosty na głównej parze walutowej. Opublikowane rano dane ze Strefy Euro miały niewielki wpływ na przebieg notowań (indeks PMI został zrewidowany w górę do 53,3 pkt, a inflacja PPI wyniosła zgodnie z prognozami 4,2% r/r).
Podobnie popołudniowa decyzja EBC o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 1%. Z kolei dane o zasiłkach dla bezrobotnych zza oceanu, które pojawiły się na rynku chwilę wcześniej, zaskoczyły negatywnie (ich liczba wzrosła do 457 tys.), co sprzyjało dzisiejszemu trendowi. Ostatecznie główna para znajdowała się tuż po godzinie 16:00 na poziomie 1,4250.
Umocnienie ryzykownych walut
Wczorajsza decyzja FOMC stała się m.in. impulsem do aprecjacji ryzykownych aktywów, w tym złotego. Dzisiejsza sesja charakteryzowała się spadkiem kursów, choć zdarzały się również korekty wzrostowe. Z polskiej gospodarki napłynęła jedynie jedna ciekawa informacja, a mianowicie Ministerstwo Pracy prognozuje, że październikowa stopa bezrobocia wyniesie 11,5%. Oczywiście nie miało to wpływu na zachowanie inwestorów, gdyż pary złotowe nadal podążają za globalnymi nastrojami. Dzięki temu pod koniec sesji europejskiej kurs USD/PLN wynosił 2,7370, a EUR/PLN 3,90.
Dariusz Pilich
Zobacz także:
– Lepsze dane makro z USA nie ruszyły rynkiem
– Podwyżka stóp w Chinach wywołała spadki…
– Niewielkie osłabienie złotego na początku notowań
,21,5680,1288914036