Byki kontratakują

0
18

 Pierwsza część czwartkowego handlu na europejskim rynku przebiegła pod hasłem wyraźnego wzrostu cen wspólnej waluty i akcji notowanych na Starym Kontynencie, co stanowiło znaczne odreagowanie po słabej wczorajszej sesji, w trakcie której to kurs EUR/USD spadł o 0,50% (po drodze ustanawiając swój najniższy poziom od września 2010 r.

 

Pierwsza część czwartkowego handlu na europejskim rynku przebiegła pod hasłem wyraźnego wzrostu cen wspólnej waluty i akcji notowanych na Starym Kontynencie, co stanowiło znaczne odreagowanie po słabej wczorajszej sesji, w trakcie której to kurs EUR/USD spadł o 0,50% (po drodze ustanawiając swój najniższy poziom od września 2010 r. tj. 1,2662), a indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,35%. Poprawa nastrojów wśród inwestorów związana jest dziś przede wszystkim z udanymi przetargami papierów skarbowych przeprowadzonymi przez Hiszpanię i Włochy. Atmosfera byłaby zapewne jeszcze lepsze gdyby nie ostrzeżenia agencji Fitch odnośnie tego, że do końca stycznia może ona obniżyć rating Włoch..
 
thumbnail - Byki kontratakująWydarzenia na zagranicznych rynkach wspierają w czwartek także polskie aktywa. Na kondycję złotego pozytywny wpływ ma dodatkowo także fakt udanych dzisiejszych aukcji polskich i węgierskich obligacji, a z kolei indeksy na GPW podbija kolejna już na korzyść KGHM-u modyfikacja MF projektu ustawy o podatku od wydobywanych przez tę spółkę kopalin.  
 
Udane aukcje hiszpańsko-włoskie
 
Hiszpania sprzedała dziś obligacje za 9,98 mld euro, choć zamierzała uczynić to w prawie dwukrotnie mniejszej skali (5 mld euro). Najwięcej uplasowano papierów trzyletnich (4,27 mld euro), a ich średnia rentowność spadła w stosunku do grudniowej aukcji z 5,187% do 3,384%. Z kolei Włochy sprzedały bony skarbowe za 12 mld euro. W przypadku tych jednorocznych uplasowano papiery za 8,5 mld euro, a ich średnia rentowność poszła w dół w stosunku do ostatniego przetargu z 5,952% do 2,735%, tzn. do najniższego poziomu od czerwca ubiegłego roku. Kolejny test przed Włochami jutro, kiedy to będą oferować obligacje za maksymalnie 4,75 mld euro. Dobre dzisiejsze wyniki obu aukcji/przetargów mogą sugerować, że za zakupami papierów hiszpańskich i włoskich stały europejskie banki, które to w grudniu w ramach 3-letnich pożyczek otrzymały od EBC aż 489,2 mld euro.
 
Decyzje: BoE i ECB
 
Czwartkowa decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła. Utrzymał on główną stopę procentową na 0,5% poziomie oraz nie zmienił parametrów programu ilościowego łagodzenia polityki monetarnej. Podobnie rzecz się miała z tą podjętą dziś przez Europejski Bank Centralny – tu główna stopa pozostała na poziomie 1,0%. Rynek z uwagą oczekuje jednak na konferencję prasową po posiedzeniu ECB, która to rozpocznie się tradycyjnie o godz. 14:30. 
 
Sprawa KGHM
 
Ministerstwo Finansów po raz kolejny zdecydowało się na modyfikację projektu ustawy odnoszącej się do opodatkowania wydobycia miedzi i srebra. W tym z 11 stycznia obniżona została w stosunku do wcześniejszego górna granica widełek podatku z 20 tys. zł. za tonę miedzi do 16 tys. zł.  Planowane przez resort wpływy z podatku nadal pozostają jednak niezmienione w stosunku do pierwotnych i w 2012 r. mają wynieść 1,8 mld zł. Na fali tej informacji akcje KGHM zyskują dziś najmocniej z tych wszystkich wchodzących w skład indeksu WIG20. 
 
Po stronie makro
 
O godz. 11:00 Eurostat podał, że w listopadzie produkcja przemysłowa Eurolandu spadła w ujęciu m/m o 0,1%, a w ujęciu r/r poszła w dół o 0,3%. Na rynku oczekiwano jej zniżki m/m o 0,3% oraz zwyżki r/r o 0,3%. Z kolei o godz. 14:30 napłyną doniesienia z USA dotyczące sprzedaży detalicznej za grudzień i liczby nowych bezrobotnych za ostatni tydzień. 
 
Bieżąca sytuacja rynkowa
 
W czwartek o godz. 13:50 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,83% do 252,01 pkt, a kurs EUR/USD aprecjonował o 0,46% do 1,2767. W tym samym czasie indeks WIG20 szedł w górę o 2,34% do 2180,77 pkt, akcje KGHM-u zwyżkowały o 7,22% do 123,30 zł, a złoty zyskiwał na wartości: 0,67% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,4332) i 1,21% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,4725).
thumbnail - Byki kontratakują
 
 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here