forex

Giełda jest bardzo wrażliwym rynkiem, który reaguje bardzo dynamicznie w sytuacji kryzysowej jaką jest pandemia. Akcje niektórych spółek giełdowych traciły po kilkanaście procent każdego dnia. W tym celu trzeba podjąć stosowne działania, które pomogą gospodarcze odbudować się w stosunkowo szybkim czasie. Z obserwacji i analiz wynika, że giełda wraz z papierami wartościowymi jest rynkiem, który ucierpiał w największym stopniu. Nieruchomości przez cały czas trzymają swoje ceny — zmienia się jedynie sytuacja kredytów.

Spadki na akcjach

W przypadku tradycyjnej giełdy wypracowano do tej pory wiele indeksów, które służą do pomiaru rentowności akcji poszczególnych spółek. Przykładem jest WIG20 oraz S&P500. Pierwszy przedstawia sytuację w polskiej gospodarce, a drugi obrazuje kondycję rynku amerykańskiego. Zarówno jeden, jak i drugi indeks pozwala obserwować sytuację makro na giełdzie. Niestety ta nie jest zbyt ciekawa z racji pandemii. Spółki potrafią notować bardzo duże spadki w ciągu jednego dnia — może dochodzić nawet do spadków w wysokości 20% lub więcej. W takich warunkach wielu inwestorów wycofało się z inwestycji, ponieważ sytuacja jest bardzo przewidywalna. Papiery wartościowe stają się niewspółmiernie ryzykowne w porównaniu do zysków, jakie ze sobą niosą.


Jakie pozycje warto zająć na giełdzie w sytuacji koronawirusa?

Oczywiście pozycje są zawsze te same. Każdy inwestor ma prawo do zakupu określonej ilości jednostek akcji danej spółki, trzymania ich w portfelu lub sprzedania. Dla większości wydaje się zapewne, że jest to sytuacja jednoznaczna — każdy sprzedaje, bo boi się strat. Jednak czy świat się kończy? Na chwilę obecną nie ma takich znaków. Co to oznacza? Otóż gospodarka oraz giełdy na pewno się odbudują i wrócą do formy sprzed kryzysu. Już głośno słychać o wzroście zainteresowania giełdą wśród osób, które dopiero otwierają rachunki maklerskie i kierują sporą część swoich wolnych środków na zakupu akcji. Dlaczego? Najwięksi inwestorzy budowali swoje majątki właśnie w takich sytuacjach — największych kryzysach. Wszystko na pewno wróci do normy, a wtedy zwrot z inwestycji będzie naprawdę wysoki, jeśli dojdzie do różnicy pomiędzy ceną z poziomu koronawirusa, a tą po pandemii.


Ścieżki wychodzenia z recesji

W literaturze można wyróżnić kilka technik wychodzenia z recesji i są to:

1. Szybkie wynalezienie szczepionki i lekarstwa — dla wielu analityków jest to mało prawdopodobny scenariusz.
2. Spadek aktywności gospodarczej i trwanie w podobnej sytuacji przez dłuższy czas — w tym przypadku analitycy mają podobne podejście jak powyżej.
3. Szybkie wyjście gospodarki ze spadków zimowych i pozostanie nadal bez szczepionki oraz lekarstwa — dodatkowo należy pamiętać o prawdopodobnym nasileniu wirusa jesienią, co będzie prowadziło ponownie do szybkiego wyjścia — prawdopodobny scenariusz.
4. Dłuższa perspektywa dostosowywania się gospodarki oraz przedłużanie w czasie naprawy gospodarki — prawdopodobny scenariusz.

Giełda cierpi z powodu koronawirusa jednak z perspektywy inwestora mogą to być idealne czasy na zakup akcji niedowartościowanych spółek. W ten sposób w odpowiednim czasie — odbudowa gspodarki — mogą liczyć na wysokie zyski.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj