Ostatnie tygodnie pokazują, że Bitcoin jest w dalszym ciągu jednym z najcenniejszych i najchętniej kupowanych aktywów a liczba osób rejestrujących się na giełdach kryptowalut dynamicznie rośnie. Gdzie zacząć? Na której giełdzie najlepiej kupić tę kryptowalutę. W poniższym artykule przypominamy najważniejsze informacje o bitcoinie oraz analizujemy dwie polskie giełdy kryptowalut: BitBay i CoinDeal.


Czym tak naprawdę jest Bitcoin?


Bitcoin to waluta ludzi wolnych, swoim użytkownikom zapewnia anonimowość czy szybkość dokonywania transakcji. Używana głównie przez ludzi młodych, doceniających możliwości jakie niesie korzystanie z kryptowalut i gotowych zaryzykować, aby pomnożyć swoje oszczędności. Bitcoin jest też dobrem ograniczonym, można wręcz powiedzieć rzadkim. Wydobytych zostanie w sumie 21 milionów sztuk, oznacza to, że bardzo niewiele osób w swoim życiu będzie w posiadaniu chociażby jednego Bitcoina. Na szczęście jest to kryptowaluta rozmieniana, więc możemy kupić nawet mikro ułamek Bitcoina. Wartość bitcoina podajemy z dokładnością do ośmiu miejsc po przecinku, najmniejsza część nazywana jest satoshi, od imienia legendarnego twórcy Bitcoina, Satoshi Nakamoto.


0,00000001 BTC = 1 satoshi


Kupując Bitcoina, decydujesz jaką kwotę w PLN chcesz wydać a system na danej platformie podpowie ci jaką wartość w BTC jesteś w stanie otrzymać po danym kursie.


Bitcoin – podobieństwo do złota


Bitcoin i złoto możemy zakwalifikować jako dobra trzymające wartość. Pomimo, że kurs omawianej przez nas kryptowaluty jest o wiele bardziej zmienny, niż kurs wartości złota, to w dłuższej perspektywie, w obu przypadkach na takiej inwestycji raczej nie stracimy. Jedyną różnicą jest to, że w przypadku Bitcoina musimy poczekać na właściwy moment sprzedaży, bowiem jego cena jest znacznie bardziej płynna niż cena złota, jednak nawet w przypadku tak szlachetnego kruszcu jakim jest złoto różnica w cenie w ostatnich 3 latach wynosi ponad 100%.


Bitcoin jest też najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą, taki sam tytuł w rodzinie kruszców dzierży złoto. Są to aktywa o ugruntowanej pozycji na rynku, bardzo rozpoznawalne, popularne i wykorzystywane przez wielu inwestorów. Bitcoin nazywany jest często złotem wśród kryptowalut.


W ostatnim miesiącach eksperci poświęcili dużo czasu, żeby sprawdzić wzajemną korelację pomiędzy ceną złota a ceną Bitcoina i znaleźć odpowiedź czy w czasie kryzysu inwestorzy uciekają z kapitałem w Bitcoina tak samo jak w złoto. Wynik tej analizy jest taki, że zarówno Bitcoin i złoto odnotowały znaczne wzrosty w czasie pandemii koronawirusa, z tym że inwestorzy kryptowalutowi mają dużo większe powody do radości.


Giełda kryptowalut BitBay


Jak powszechnie wiadomo najlepszym miejscem na kupno Bitcoina jest giełda kryptowalut. Możliwości jest wiele, możemy wybrać polską platformę, ale równie bezproblemowo dokonamy zakupu na jakiejś azjatyckiej czy amerykańskiej giełdzie. Oczywiście polska giełda ma tę przewagę, że możemy tradować na parze BTC/PLN a transfer środków jest szybki i bezpieczny.


Wspomniana tu już polska giełda kryptowalut BitBay, założona w 2014, od samego początku jest liderem na naszym rynku. Polskie korzenie nie oznaczają, ze siedzibę firmy znajdziemy w naszym kraju, w wyniku perturbacji legislacyjnych BitBay przeniósł się początkowo na Maltę a finalnie do Estonii. Dla polskiego użytkownika niewiele to zmienia: przelewy realizowane są w złotówkach, wpłat i wypłat można również dokonać na Poczcie Polskiej, kierownictwo giełdy i obsługa klienta są polskojęzyczni. Opinie o BitBay wśród użytkowników są bardzo pozytywne. Giełda jest dobrą opcją zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników.


Warto wspomnieć, że BitBay otrzymał wiele cennych branżowych nagród za dynamiczny rozwój i innowacyjność.


Giełda kryptowalut CoinDeal


CoinDeal to maltańska giełda z polskimi korzeniami. Z krótszym stażem, ale z mocnymi działaniami marketingowymi znalazła uznanie wśród krypto traderów w szczególności na Wyspach Brytyjskich po tym jak została sponsorem angielskiego klubu piłkarskiego Wolverhampton Wanderers. Jej logo jest widoczne na rękawach koszulek zawodników i stadionie klubu a poprzez transmisje telewizyjne meczy dociera z przekazem do użytkowników na całym świecie. Globalne nastawienie CoinDeal przejawia się w handlu kryptowalutami, giełda obsługuje 7 walut tradycyjnych takich jak euro (EUR), dolar (USD), funt brytyjski (GBP), polski złoty (PLN), rubel (RUB), frank szwajcarski (CHF) i koreański won (KRW).


CoinDeal dba o swoich użytkowników. Jedną z najfajniejszych akcji promocyjnych zorganizowanych przez CoinDeal było świętowanie Bitcoin Pizza Day podczas którego giełda zdecydowała się opłacić swoim użytkownikom obiad za spełnienie kilku prostych warunków.


Podsumowanie – BitBay czy CoinDeal?


Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut i technologii blockchain stwarza stale duże możliwości powiększenia swojego kapitału. To gdzie kupisz kryptowalutę zależy od twoich preferencji i potrzeb. Musisz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, wyborze zaufanej giełdy, właściwej strategii inwestowania. Dla ułatwienia wyboru podsumujmy największe zalety polskich giełd kryptowalut:
BITBAY:


płynność – największa ilość użytkowników powoduje, że bezproblemowo znajdziesz kogoś kto sprzeda lub kupi od ciebie kryptowalutę po oczekiwanej przez ciebie cenie
wpłaty i wypłaty – przelewy bankowe, płatność kartą, płatności na Poczcie Polskiej – żadna inna giełda nie ma tak dobrze funkcjonującego systemu wpłat i wypłat w PLN.
tryb PRO – narzędzia dla profesjonalistów podane w bardzo przystępny sposób
COINDEAL
CoinDeal token – własna waluta, dzięki której można uzyskać wiele zniżek w opłatach
głosowanie – społeczność CoinDeal i użytkownicy decydują o tym, jakie kryptowaluty zostaną włączone na giełdzie
handel z dźwignią – nowa usługa, dzięki której przy użyciu lewara możesz znacznie zwiększyć swój kapitał do tradingu


Prawda jest taka, że aby efektywnie zarabiać na kryptowalutach, musisz posiadać konta na co najmniej dwóch a najlepiej trzech giełdach kryptowalut. Nie ma sensu zastanawiać się długo która z nich jest lepsza, najlepiej przetestować obydwie i na własnych doświadczeniach oprzeć decyzję która z nich będzie tą wiodącą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here