Giełdy znów rozpoczęły tydzień w dość negatywnym nastroju, wywołanym przez doniesienie o tym, że centralny bank Hiszpanii, Bank of Spain przejął w sobotę kontrolę nad bankiem ubezpieczeniowym CajaSur, posiadającym aktywa w wysokości 23,9 mld USD oraz ponownie ustanowił zarządcę banku. Znów wzrosły obawy związane z kondycją niektórych krajów europejskich. Niezbyt dobrze radził sobie sektor finansowy, zaś odwrotnie, sektor technologiczny był wsparty rekomendacjami dla znaczących spółek z branży.

Giełdy znów rozpoczęły tydzień w dość negatywnym nastroju, wywołanym przez doniesienie o tym, że centralny bank Hiszpanii, Bank of Spain przejął w sobotę kontrolę nad bankiem ubezpieczeniowym CajaSur, posiadającym aktywa w wysokości 23,9 mld USD oraz ponownie ustanowił zarządcę banku.

Znów wzrosły obawy związane z kondycją niektórych krajów europejskich. Niezbyt dobrze radził sobie sektor finansowy, zaś odwrotnie, sektor technologiczny był wsparty rekomendacjami dla znaczących spółek z branży. Morgan Stanley (MS) zwiększył dla producenta smartphoneów oraz komputerów, firmy Apple (AAPL) cenę docelową z 275 USD do 310 USD, i została włączona do „Best Ideas” list. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła za kwiecień miesiąc do miesiąca o 7,6 % vs. oczek. 5,1 % (5,77 mln vs. oczek. 5,65 mln). Niemniej jednak zapasy niesprzedanych domów wzrosły o cca 11%.
Początek wtorkowej sesji znajdował się pod przemożnym wpływem obaw o rozwój sytuacji zadłużenia w Europie oraz narastającym stopniowo napięciem między Południową i Północną Koreą.

Do zwrotu doszło, kiedy to indeks S&P 500 spadł poniżej granicy 1045 pkt, która zadziałała jako granica wsparcia. Do dobrego wyniku akcji z sektora finansowego przyczyniło się także oświadczenie republikanina B. Franka, że ustawa o obowiązku banków oddzielenia ich działań w zakresie derywatów wychodzi zbyt daleko. EU rozważa wprowadzenie nowego podatku bankowego, który byłby zabezpieczeniem wobec problemów w przyszłości. Case Shiller (CS) Home Price Index za marzec obniżył się do 143,35 pkt. Zaufanie konsumentów za maj wzrosło do 63,3 pkt. vs. oczek. 58,5 pkt., i jest to najwyższy poziom od marca 2008 roku.

Środowa fala wyprzedaży pod koniec tygodnia wysłała indeks DJIA pod granicę 10000 pkt., i jest to najniższy poziom na zamknięciu od 8 lutego b.r. Do spadków na giełdzie pod koniec sesji w dużej mierze doszło dzięki dementowanej wiadomości podanej przez China State Administration of Foreign Exchange (SAFE) o możliwej rewizji przetargu obligacji denominowanych w EUR i ostrzeżenie przed europejskim kryzysem zadłużeniowym. Amerykańska firma Apple zyskała miano największej firmy na świecie z branży technologicznej pod względem kapitalizacji rynkowej i pokonała w ten sposób swego największego rywala Microsoft, spychając go na drugie miejsce.

Wartość rynkowa Apple krótko przed końcem sesji w NY wynosiła ok. 226 mld USD (ok. 4,7 bln CZK), podczas gdy wartość Microsoft wynosiła ok. 220 mld USD. Firma BP (BP) uzyskała ostateczne zezwolenie na podjecie niezbędnych kroków (tzw. „Top Kill”) do zatrzymania wypływu ropy w Zatoce Meksykańskiej. MBA Mortgage Applications (nowe kredyty hipoteczne) na dzień 21.05. wzrosły o 11,3% (wcześniejsze dane -1,5%). Zamówienia na dobra trwałego użytku za kwiecień wzrosły o +2,9% vs. oczek. +1,3% (najwyższy stan od września 2008 roku). Sprzedaż na rynku pierwotnym wzrosła o 14,8% vs. oczek. 3,8%; ogólnie zaś 504 tys. vs. oczek. 425 tys. (najlepsze dane za ostatnie 2 lata).

Giełdy akcji w USA we czwartek wyraźnie rosły. Na otwarciu akcje mocno zwyżkowały ten trend utrzymał się aż do końca sesji. Pozytywny sentyment opierał się głównie na częściowym złagodzeniem obaw związanych z problemem europejskiego zadłużenia i wyraźnym wzrostem EUR (około 1%). Indeks Dow Jones powrócił powyżej granicy psychologicznej 10000 punktu. Indeks S&P 500 zatrzymał się poniżej 200 dniowej średniej, która znajduje się na poziomie 1105 punktów. Podczas czwartkowej sesji dobrze wiodło się szczególnie sektorom: finansów i surowców podstawowych. Akcje BP (BP) wzrosły o 6,54% po upublicznieniu wiadomości, że operacja „Top Kill” przebiega jak na razie bez zakłóceń. Hiszpański parlament uchwalił plan oszczędności budżetowych. PKB USA wzrósł w I kwartale (qoq) o 3% vs. oczek. +3,4% (wcześniejsza prognoza +3,2%). Wydatki konsumpcyjne wzrosły o +3,5% vs. oczek. +3,8%. Wnioski o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych spadły do 460 tys. wobec oczekiwania 455 tys. i wnioski o kontynuowanie wypłacania zasiłków spadły do 4,607 mln wobec oczekiwania 4,613 mln.

Piątkowa sesja z obniżonym ratingiem dla Hiszpanii (przez Fitch Ratings z „AAA” do „AA+”) oraz danymi makroekonomicznymi (przychody i wydatki Amerykanów, Chicago PMI, zaufanie konsumenckie Michigan University za maj) zakończyła miesiąc maj z następującymi stanami indeksów: DJIA 10136 pkt., Nasdaq Comp. 2257 pkt., i SP 500 1089 pkt. Miesięczne wahania indeksów: DJIA -7,9% (najgorszy maj od 1962 r.), Nasdaq Comp. -8,3% i SP 500 -8,2%.
Na giełdzie surowców ceny ropy odnotowały najpierw nowe, tegoroczne minimum, kiedy to nie tylko ropa USA, ale też w ostatnich tygodniach spadała cena ropy północno-morskiego Brenta, która spadła do poziomu poniżej 70 USD. Następnie doszło do zwrotu i solidnej korekty, łącznie z „wyrównaniem” cen do poziomu 75 USD. Cena złota zaś już na początku tygodnia korygowała spadek z wcześniejszego tygodnia, a już we środę powróciła powyżej granicy 1200 USD. Zakończyła tydzień na poziomie 1215 USD. Bardzo zmienna i ożywiona sytuacja zapanowała na giełdzie walut, gdzie euro wahało się między 1,22-1,24, tzn. na poziomie 4-letniego minimum.


Ing. J.Stoulil, J.Štekl i J.Zendulka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj