OŻYWIENIE NASZEJ GOSPODARKI POSTĘPUJE POWOLI Wszystko wskazuje na to, że kończący się dziś miesiąc będzie dla warszawskiej giełdy najgorszym od lutego 2009 r. Indeks WIG od końca kwietnia do ostatniego piątku stracił 4,6%. Dziś nieco pogłębia zniżkę. Najsłabiej wypadają małe spółki, w najlepszej kondycji jest segment firm o średniej wielkości. W sumie jednak różnice w zmianach indeksów nie są duże. mWIG40 traci w maju ponad 3%, sWIG80-przeszło 6%. Wśród indeksów branżowych najlepiej prezentuje się WIG-Spożywczy idący symbolicznie w dół. Największe straty notuje WIG-Budownictwo (przekraczają 6%).

OŻYWIENIE NASZEJ GOSPODARKI POSTĘPUJE POWOLI Wszystko wskazuje na to, że kończący się dziś miesiąc będzie dla warszawskiej giełdy najgorszym od lutego 2009 r. Indeks WIG od końca kwietnia do ostatniego piątku stracił 4,6%. Dziś nieco pogłębia zniżkę.

Najsłabiej wypadają małe spółki, w najlepszej kondycji jest segment firm o średniej wielkości. W sumie jednak różnice w zmianach indeksów nie są duże. mWIG40 traci w maju ponad 3%, sWIG80-przeszło 6%. Wśród indeksów branżowych najlepiej prezentuje się WIG-Spożywczy idący symbolicznie w dół. Największe straty notuje WIG-Budownictwo (przekraczają 6%). Notowania deweloperów zniżkują o niecałe 4%. Dzisiejsza sesja nie powinna wiele zmienić w tym bilansie. Brak handlu w USA ze względu na Dzień Pamięci w tym kraju, sprzyja utrzymaniu status quo i ułatwia window dressing na mniejszych spółkach.

Czekając na dane o wzroście polskiej gospodarki w I kwartale poznaliśmy tempo rozwoju indyjskiej gospodarki. Okazało się zgodne z oczekiwaniami ekonomistów i sięgnęło 8,6% wobec 6,5% kwartał wcześniej. Przypomnijmy, że kluczowa gospodarka wschodząca, czyli chińska wzrosła w trzech pierwszych miesiącach tego roku o 11,9%. Szybkie tempo rozwoju przekłada się na ciągłe obawy przed podwyżkami stóp procentowych w tych państwach. Nasz wzrost gospodarczy w I kwartale nie zaskoczył. Sięgnął 3% w skali roku (wobec 3,3% kwartał wcześniej), a po uwzględnieniu czynników sezonowych, było to tyle samo co w IV w kwartale 2009r., czyli 2,8%. Widać, że ożywienie postępuje u nas dość powolnie. Dołek odnotowaliśmy w II i III kwartale 2009 r., kiedy wynosił 1,4% w skali roku.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Po uwzględnieniu czynników sezonowych nasza gospodarka licząc w skali roku rozwijała się w I kwartale w takim samym tempie, jak w trzech ostatnich miesiącach 2009 r. Na brytyjskim rynku nieruchomości podaż domów jest wciąż niska.

Rynki nieruchomości

Najświeższe dane dotyczące brytyjskiego rynku nieruchomości wykazały w maju 10. kolejny wzrost cen domów. W skali miesiąca podniosły się o 0,2%, w porównaniu z tym samym miesiącem 2009 r. były o 2% wyższe. Średnia cena domu ukształtowała się w kończącym się miesiącu na poziomie 158,7 tys. funtów. W dalszym ciągu jako główny powód poprawy w zakresie cen domów wskazywana jest ograniczona podaż. Jednocześnie utrzymuje się ograniczona aktywność kupujących, co skutkuje niewielką ilością transakcji.

Stąd też obawy przed nietrwałością korzystnej tendencji cenowej i negatywnym wpływem podwyżek stóp procentowych, które w którymś momencie będą musiały nastąpić. Dla obserwatorów rynków nieruchomości w tym tygodniu najważniejsze będą podawane jutro dane o kwietniowych wydatkach budowlanych w USA, a także dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w kwietniu w Wielkiej Brytanii oraz podpisanych w kwietniu umowach kupna domów w USA, które poznamy w środę.


Katarzyna Siwek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj