Wielka woda wciąż groźna, a straty już są straszne. Rząd obiecuje pomoc, politycy inwestycje i zmiany w prawie. Polska walczy z wielką powodzią. Zalany wrocławski Kozanów, wielka na 250 metrów wyrwa w wale wiślanym pod Płockiem w Świniarach, podtopienia w setkach miejsc, strach o tamę we Włocławku, heroiczna walka służb i mieszkańców o utrzymanie wałów na rzekach. W niedzielę w Warszawie łatano uszkodzenia w zaporach przy Porcie Praskim, wały są nasiąknięte, a poziom wody opada powoli.

Wielka woda wciąż groźna, a straty już są straszne. Rząd obiecuje pomoc, politycy inwestycje i zmiany w prawie. Polska walczy z wielką powodzią. Zalany wrocławski Kozanów, wielka na 250 metrów wyrwa w wale wiślanym pod Płockiem w Świniarach, podtopienia w setkach miejsc, strach o tamę we Włocławku, heroiczna walka służb i mieszkańców o utrzymanie wałów na rzekach.

W niedzielę w Warszawie łatano uszkodzenia w zaporach przy Porcie Praskim, wały są nasiąknięte, a poziom wody opada powoli. W poniedziałek na terenach zagrożonych będą zamknięte szkoły i przedszkola. Zamknięto dla ruchu Wał Miedzyszyński, jedną z ważniejszych ulic Warszawy.

„Trudna sytuacja jest również w województwach lubelskim i dolnośląskim. Utrzymuje się wysoki poziom wód w Warcie w województwie wielkopolskim. Na skutek przemieszczania się fali powodziowej, w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) w ciągu najbliższej doby przewiduje się dalszy wzrost stanów wody. Problemem stają się osuwiska, szczególnie dotyczy to południowej części Polski. W Małopolsce, głównie w gminie Lanckorona, wystąpiło ich 258. W województwie śląskim najtrudniejsza sytuacja panuje w Międzybrodziu Bialskim. Ziemia osuwa się także w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim.” – podaje MSWiA.

MSWiA uruchomiło 152,5 mln złotych na wypłatę bezzwrotnych zasiłków do 6 tys. złotych dla rodzin lub osób samotnych z terenów dotkniętych przez wielką wodę. Pieniądze „zostały przekazane wojewodom przez ministra finansów”.

Podział pieniędzy:

• województwo śląskie – 63,2 mln zł;
• województwo świętokrzyskie – 40 mln zł;
• województwo małopolskie – 30 mln zł;
• województwo opolskie – 15 mln zł;
• województwo podkarpackie – 4,3 mln zł.

Wcześniej uruchomiono 43,5 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa, na działania przeciwpowodziowe. Politycy zaczęli już dyskusję o koniecznych zmianach w prawie, szczególnie dotyczącym wywłaszczenia z terenów zalewowych oraz inwestycjach w infrastrukturę hydrotechniczną.

Zdjęcie – KPRM


Mariusz Zielke

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj