Wyjazdy służbowe za granicę

Należy pamiętać o tym, że kiedy wybieramy się w podróż służbową do innego kraju obowiązywać nas będą zasady obyczajowe kraju, czyli zalecenia savoir- vivre. Z badań przeprowadzonych przez ludzi związanych z biznesem wynika, że przestrzeganie tych zasad w dużej mierze wpływa na osiągnięcie celu, jaki stawiamy sobie podczas wyjazdu, a ignorowanie tych zasad niestety nie wpływa dobrze na nasze kontakty międzynarodowe.

Dlatego też wybierając się w taką podróż warto jest zapoznać się z obyczajami odwiedzanych przez nas krajów, a także nauczyć się kilku podstawowych zwrotów, takich jak proszę, dziękuje, przepraszam, dzień dobry i do widzenia, ponieważ to może nam bardzo ułatwić kontakty. Ważną i istotną sprawą podczas naszego pobytu za granicą jest ubiór.

Jak wiemy inne kraje mają swoje lokalne obyczaje dotyczące ubioru, a naszym zadaniem jeśli chcemy dobrze wypaść jest dostosowanie się do nich, aby nie odróżniać się od innych uczestników spotkania. Kolejną ważną kwestią jest gestykulacja, dlatego powinniśmy się również i z tym zapoznać, ponieważ nie znając mowy ciała uczestników możemy doprowadzić do nieporozumienia, obrażenia, a nawet skandalu. Ludzie są często oceniani na podstawie tego jak zachowują się przy stole, dlatego zachowanie przy stole jest następną kwestią, jaką powinniśmy poruszyć przed wyjazdem, który może wpłynąć np. na naszą dalszą karierę zawodową.

Przede wszystkim każdy, kto udaje się w służbową podróż za granicę powinien mieć świadomość, że obyczaje w danym kraju są zupełnie inne od naszych. Szefowi pomóc w tym może oczywiście sekretarka, która poszuka niezbędnych i podstawowych informacji o kulturze i obyczajach kraju, do którego się wybiera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here