radzenie ze stresem

Pandemia koronawirusa przeniosła nas do nowej rzeczywistości. Wiele naszych codziennych przyzwyczajeń uległo zmianie. Spędzamy mniej aktywnie czas, nie spotykamy się z taką ilością ludzi. Jednych cieszy taka zmiana tempa, innym tę zmianę przysłoniły zmartwienia o przyszłość, bezpieczeństwo i zdrowie bliskich im osób. Także dezinformacja, jaką prezentują media, nie pomaga nam znaleźć poczucia stabilizacji w tym trudnym czasie. Nic więc dziwnego, że wiele osób odczuwa ogromny stres związany z izolacją. Jeśli Ty również zaliczasz się do tej grupy, ten artykuł jest przeznaczony dla Ciebie. Podpowiadamy w nim, jak radzić sobie ze stresem.

Objawy stresu

Objawów stresu jest wiele, a najpopularniejsze z nich to napięcie, nerwowość, gorsze samopoczucie oraz obniżona koncentracja. Stres wpływa też na nasze ciało, przyśpiesza bicie serca, wywołuje ból głowy czy brzucha, potrafi zaburzyć apetyt oraz sen. To nie tylko nieprzyjemny stan psychiczny, ale również spore zagrożenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. To sygnał, że powinniśmy zmienić tryb życia i lepiej o siebie zadbać. Aby nie pogorszyć swojego stanu (długotrwały stres może przyczynić się do pojawienia poważnych dolegliwości somatycznych lub mieć wpływ na pogłębienie się istniejącej już choroby), trzeba szybko reagować w sytuacji, w której odczuwamy stres przez dłuższy czas.

W jaki sposób radzić sobie ze stresem?

Zanim wybierzesz i sprawdzisz odpowiednią metodę radzenia sobie ze stresem, przypatrz się sygnałom, które daje Twoje ciało. Czy głównym objawem jest ból pleców bądź głowy? A może trzęsą Ci się ręce lub masz przyspieszony oddech? Spróbuj nazwać towarzyszące Ci objawy i emocje.

Skup się na oddechu

Jedną z metod radzenia sobie ze stresem jest kontrolowanie oddechu. Jeśli chcesz spróbować tego sposobu, spróbuj wersję 4-7-8, która ma na celu zrelaksować ciało. Co kryje się za poszczególnymi liczbami? Najpierw przez 4 sekundy nabieraj powietrza, następnie przez 7 spróbuj je zatrzymać w płucach, a potem przez 8 sekund spokojnie je wypuszczaj. To, co jest dobre w tej metodzie, to to, że możesz kontrolować oddech w każdym miejscu i w sytuacji, w której odczuwasz stres. Możesz traktować ją jako swój codzienny rytuał, na przykład wykonać ją jako pierwszą czynność po przebudzeniu.

Spróbuj się wyciszyć

Trudno jest wyciszyć się i odnaleźć spokój, gdy w tle leci telewizja, albo naszą uwagę skupiają odgłosy wiadomości przychodzących na Messengerze, bądź innym komunikatorze. Zamiast tego lepiej poczytać książkę, poćwiczyć (jeśli warunki domowe nam na to pozwalają), a nawet lepiej wyjść na spacer do lasu bądź parku. Dobrze jest też ograniczyć śledzenie wiadomości w mediach. Jeśli będziesz kilkukrotnie w ciągu dnia sprawdzać wiadomości i śledzić niepokojące informacje dotyczące pandemii, to Twój lęk będzie rosnął. Lepiej czas na przeglądanie wiadomości przeznaczyć na rzeczy, które Ciebie odprężają.

Zadbaj o swój sen i dietę

To, ile śpisz i jak się odżywiasz, ma też ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Z tego powodu warto zadbać o regularny sen (śpij 7-8 godzin dziennie), najlepiej w tych samych godzinach. Staraj się też odłożyć laptop lub telefon na godzinę przed zaśnięciem. Pamiętaj też o zdrowej diecie. Staraj się jeść regularnie (5-6 posiłków dziennie) i wybieraj produkty, które są bogate w witaminy z grupy B, cynk i magnez. Unikaj słodkich napojów, zbyt dużej ilości słodyczy i fast foodów. Jeśli nie umiesz poradzić sobie samodzielnie ze stresem, możesz poszukać porady u specjalistów. Poradnia psychologiczna w Poznaniu bądź innym mieście, w którym mieszkasz, będzie dobrym miejscem, w którym możesz poszukać pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj