Program Horyzont 2020 a rola Europy we współczesnym świecie

Unijny program operacyjny Horyzont 2020 ma za zadanie realizację zadań, które zwiększą konkurencyjność Europy w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji, a przez to m. in. pomogą stawić czoła wyzwaniom wynikającym z potrzeb oraz społecznych obaw mieszkańców starego kontynentu. Nie bez powodu zatem w ramach wspomnianego programu pojawiły się zagadnienia dotyczące pozycji i roli Europy w zmieniającym się świecie.

Zagrożenia wyzwaniem dla Europy
Fundusze europejskie – zwane w skrócie z języka angielskiego „eu funds” – przyznawane beneficjentom programu Horyzont 2020 mają przyczynić się do realizacji ściśle określonych celów – w tym zmniejszania nierówności i wykluczenia społecznego w Europie. Szacuje się, iż aż 80 mln Europejczyków jest zagrożonych ubóstwem, a 14 mln młodych osób nie ma możliwości edukowania się, szkolenia oraz podjęcia zatrudnienia. Do tego dochodzą bezrobocie oraz kryzysy gospodarczo-finansowe, co w rezultacie stanowi dla Europy poważne zagrożenie. Z drugiej zaś strony nie sposób nie wspomnieć o jej ogromnym potencjale, na wykorzystanie którego jest ukierunkowany program Horyzont 2020. Ma on zwiększyć atrakcyjność Europy i podnieść jakość życia jej mieszkańców poprzez rozwój, wdrażanie innowacji i prowadzenie badań naukowych.
Z czego wynika konieczność wprowadzania zmian?
Różne czynniki takie jak np. pojawienie się wielobiegunowego świata czy starzenie się europejskiego społeczeństwa, spowodowało konieczność wprowadzania zmian, w których niezwykle istotną rolę odgrywają nauki społeczne i humanistyczne, a także technologie informacyjne i komunikacyjne. Interdyscyplinarne podejście pomaga lepszemu zrozumieniu zasad funkcjonowania społeczeństw poszczególnych państw, które uległo zasadniczym zmianom na przestrzeni ostatnich lat. W chwili obecnej najbardziej palącymi problemami stały się:
•wykluczenie społeczne,
•dyskryminacja
•nierówność społeczna przejawiająca się na wiele sposobów.
Wynikają one m. in. z systematycznie zwiększających się globalnych współzależności i przeobrażeń postępujących na wielu płaszczyznach – zarówno społecznej, jak i politycznej, ekonomicznej oraz gospodarczej.
Założenia programu Horyzont 2020
W związku z tym przedsięwzięcia w obszarze  badań i innowacji realizowane w ramach programu Horyzont 2020 skupiają się m. in. na:
•nowych metodach walki z kryzysami w Europie, przy czym największy nacisk kładzie się na takie przesłanki jak np. polityka społeczna, budowanie unii walutowej i gospodarczej, wprowadzanie nowych technologii do sektora publicznego etc.,
•udziale młodych pokoleń w rozwoju Europy, gdzie występują kwestie dotyczące m. in. problemów ze znalezieniem zatrudnienia, edukacji, politycznego i społecznego zaangażowania młodych osób itp.,
•dbałości o europejskie dziedzictwo kulturalne i przekazywaniu go kolejnym pokoleniom, przy czym duże znaczenie ma powszechny dostęp do dób kultury Unii Europejskiej,
•podejmowaniu współpracy z krajami spoza UE, a w szczególności z państwami trzecimi,
•tworzeniu nowych modeli w zakresie zarządzania, nauki, integracji, komunikacji oraz administracji itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj