flaga polski

– Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju, niezależnie od ich narodowości, niezależnie od ich wyznania, czy w ogóle są ludźmi wierzącymi, czy nie, szukać elementów wspólnych, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą – powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu w czasie prawosławnych obchodów Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.

– Wierzę w to, że będziemy umieli tę wspólnotę nawet mimo różnic budować – podkreślił Andrzej Duda. Bo nawet jeśli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim dziś z tego miejsca, oddaję – dodał.

To najważniejsza w roku uroczystość na Św. Górze Grabarce.
Andrzej Duda dziękował za możliwość – jak się wyraził – „współobecności w tym świętym dla prawosławia miejscu”.
– Uważam, że Prezydent RP, jako ten, który jest najwyższym przedstawicielem polskiego państwa, powinien szanować te miejsca i te tradycje, które są ważne dla Polski i dla polskich obywateli. To z pewnością jest takie ważne miejsce, miejsce wielkiego kultu religijnego – powiedział.
Dodał też, że niezależnie od tego, czy prezydent jest człowiekiem niewierzącym czy wierzącym, niezależnie również od religii jaką wyznaje, powinien „tutaj ze swoimi współobywatelami i ich gośćmi w takich wielkich świętach, ważnych wydarzeniach, jak dzisiejsze, uczestniczyć”.
W środę głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, m.in. wraz z metropolitą Korfu (Kerkiry) Nektariuszem, który stoi na czele delegacji greckiej Cerkwi, przybyłej do Polski z relikwiami św. Spirydona.
Relikwie odwiedzają miejsca ważne dla prawosławia w naszym kraju; od wtorku są na Grabarce. Przed uroczystością cześć oddał im prezydent Duda. Mówił, że Spirydon to święty, który łączy katolików i prawosławnych.
Od zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy prezydent dostał w prezencie ikonę przedstawiającą scenę Przemienienia Pańskiego, autorstwa jednej z mniszek z żeńskiego monasteru (klasztoru) na Grabarce. Metropolita dostał od prezydenta zdobiony prawosławny krzyż. Mówił, że obecność na Grabarce pozwoli prezydentowi „odczuć, jak bije duchowe serce prawosławia w Polsce”.
Źródło: prezydent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj