W polskiej bazie w Ghazni szef rządu uczestniczył w ceremonii pożegnania pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w środę w wybuchu miny pułapki. – Nasi żołnierze nieśli nie wojnę, ale pokój i pomoc – mówił premier. Naszym zamiarem było przyjechać do was, aby w imieniu polskiego rządu i przede wszystkim w imieniu wszystkich rodaków złożyć wam świąteczne życzenia. 

W polskiej bazie w Ghazni szef rządu uczestniczył w ceremonii pożegnania pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w środę w wybuchu miny pułapki. – Nasi żołnierze nieśli nie wojnę, ale pokój i pomoc – mówił premier.
 
Przemówienie premiera do żołnierzy
 
Żołnierze!
 
Naszym zamiarem było przyjechać do was, aby w imieniu polskiego rządu i przede wszystkim w imieniu wszystkich rodaków złożyć wam świąteczne życzenia. Okrutna wojna sprawiła, że przyjechaliśmy dziś do was w imieniu całej Polski złożyć wyrazy bólu i żalu, najszczersze kondolencje dla was wszystkich, a także stąd, z afgańskiej ziemi, dla rodzin pięciu poległych bohaterów.
 
Zdaję sobie sprawę, jak smutne to będą święta, tu – w Ghazni, ale także w naszej ojczyźnie. Już tu na miejscu odebrałem także kondolencje i wyrazy współczucia i uznania dla poległych i także dla was wszystkich od naszych sojuszników, przyjaciół – dowódców amerykańskich i afgańskich. Ale nawet najwyższe uznanie dla bohaterstwa i poświęcenia pięciu poległych polskich żołnierzy nie zastąpi ich znajomym i ich rodzinom.
 
Ten ból jest tym większy, że ten największy dramat w historii polskich misji nastąpił tuż przed świętami, które zawsze są dla nas Polaków znakiem nadziei. Tym boleśniejsza ich śmierć – naszych pięciu żołnierzy, chociaż wszyscy wiemy, że każda wojna takie okrutne żniwo zbiera. Łączymy się wszyscy w bólu z rodzinami poległych, wierząc głęboko, że ich śmierć, choć żadna śmierć według nas żywych nie ma sensu, że ich śmierć przyniesie ulgę tym, którzy tu na tej ziemi chcą żyć w pokoju.
 
Chcemy, żeby wszyscy pamiętali tu w Afganistanie i w naszej ojczyźnie, że tych pięciu waszych odważnych kolegów niosło nie wojnę, ale pokój i pomoc, dlatego ta śmierć boli nas jeszcze bardziej. Chcemy wszyscy świata bez wojen i bez ofiar. Chcielibyśmy, szczególnie w przededniu wigilii Bożego Narodzenia wierzyć w świat, który nie będzie potrzebował tragicznych bohaterów. Ale dzisiaj w skupieniu będziemy myśleć o tych, którzy jeszcze musieli odejść z nadzieją, że nikt więcej z polskich żołnierzy ich śladem tu w Afganistanie nie podąży.
 
Będziemy zawsze o nich pamiętać, tak jak będziemy pamiętać o ich rodzinach. Cześć ich pamięci!
 
O polskim kontyngencie w Afganistanie
 
Pierwsza grupa polskich żołnierzy, działająca w ramach Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF – International Security Assistance Force), przybyła do Afganistanu w marcu 2002 roku. Do jej zadań należało przede wszystkim rozminowywanie terenu, ochrona lotniska w Kabulu, a także budowa infrastruktury drogowo-mostowej i zaplecza logistycznego. W polskiej misji uczestniczy do 2500 żołnierzy Wojska Polskiego, współpracujących z żołnierzami 47 innych państw. Ogółem siły ISAF liczą 130 tys. żołnierzy i pracowników wojska.
 
Obecnie w Afganistanie stacjonuje X zmiana polskiego kontyngentu. Żołnierze rozmieszczeni są w pięciu głównych bazach w prowincji Ghanzi: Warrior, Giro, Vulcan, Arynana oraz w bazie sił koalicyjnych w Bagram. W prowincji działa Amerykańsko-Polski Zespół Odbudowy Prowincji (Provincial Reconstruction Team). W 2011 roku na pomoc rozwojową dla mieszkańców prowincji Ghazni Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeznaczyło ponad 22,9 mln złotych. Specjaliści Zespołu Odbudowy Prowincji przygotowali za tę kwotę 25 projektów – od budowy dróg, mostów, systemu energetycznego, obiektów wodnych i usług komunalnych, po szkolenia zawodowe, kursy czytania, matematyki czy obsługi  komputera dla mieszkańców prowincji.
 
Misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) jest operacją stabilizacyjną, prowadzoną na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz porozumienia z Bonn z 5 grudnia 2001 r., dotyczącego tymczasowych ustaleń w sprawie odbudowy stałych instytucji rządowych w Afganistanie.
 
 
KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj