W poniedziałek i wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywała się konferencja „Regulatory Reform in Poland. State of play” poświęcona reformie regulacji administracyjnych. Na zaproszenie polskiej prezydencji 14 i 15 listopada przebywała w Warszawie Grupa Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych. Poza wyjazdowym spotkaniem, jej członkowie wzięli udział w konferencji „Regulatory Reform in Poland. State of play”, organizowanej wspólnie przez KPRM, Ministerstwo Gospodarki oraz PKPP Lewiatan.

W poniedziałek i wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywała się konferencja „Regulatory Reform in Poland. State of play” poświęcona reformie regulacji administracyjnych.

Na zaproszenie polskiej prezydencji 14 i 15 listopada przebywała w Warszawie Grupa Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych. Poza wyjazdowym spotkaniem, jej członkowie wzięli udział w konferencji „Regulatory Reform in Poland. State of play”, organizowanej wspólnie przez KPRM, Ministerstwo Gospodarki oraz PKPP Lewiatan.
 
Spotkania w  Warszawie miały przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi, w ramach polskiej prezydencji, na znaczenie procesu stanowienia prawa UE dla znoszenia barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorstw. W momencie, gdy UE boryka się z największym od swojego powstania kryzysem finansów publicznych oraz kryzysem zaufania do idei integracji, redukcja obciążeń administracyjnych stanowi naturalne źródło oszczędności oraz sposób na poszukiwanie dodatkowych źródeł wzrostu.

Grupa Wysokiego Szczebla wykorzystała spotkanie w Warszawie do prezentacji pierwszych przykładów dobrych praktyk metod stanowienia prawa, które zostaną zawarte w przygotowywanym na zlecenie Komisji Europejskiej (KE) „Raporcie Dobrych Praktyk”.
 
Grupa Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych, której przewodniczy Edmund Stoiber – były premier Bawarii, została powołana w 2008 r. Ma ona na celu wspieranie planu Komisji Europejskiej zredukowania do  2012 r. kosztów administracyjnych generowanych przez dyrektywy o 25 procent.

15-osobowa grupa pomaga KE w przeglądzie regulacji unijnych i wskazuje przepisy w sposób nieuzasadniony zwiększające koszty administracyjne w gospodarce. W ubiegłym roku do udziału w jej pracach została zaproszona dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan i członkini Rady Gospodarczej.

KPRM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj