Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przewodniczył będzie posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości. Spotkanie rozpoczyna się już jutro (22 września) w Brukseli. Będzie to już kolejne spotkanie ministrów sprawiedliwości w trakcie polskiej Prezydencji, jednak – pierwsza formalna Rada.  Główne obrady ministrów sprawiedliwości będą miały miejsce w piątek (23 września) i będą dotyczyły m. in.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przewodniczył będzie posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości.

Spotkanie rozpoczyna się już jutro (22 września) w Brukseli.

Będzie to już kolejne spotkanie ministrów sprawiedliwości w trakcie polskiej Prezydencji, jednak – pierwsza formalna Rada.  

Główne obrady ministrów sprawiedliwości będą miały miejsce w piątek (23 września) i będą dotyczyły m. in.
•    projektu dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych
•    projektu dyrektywy dotyczącej prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym oraz prawa do powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu.

Obydwa projekty mają na celu ochronę praw obywateli w postępowaniu karnym. To główny priorytet polskiej Prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości. W trakcie nieformalnego spotkania, w lipcu tego roku, poparli go ministrowie państw członkowskich UE.

Europejski Nakaz Ochrony w sprawach karnych umożliwi osobom chronionym (głównie ofiarom przemocy domowej) dalsze korzystanie ze środków ochrony w sytuacji przeniesienia się  do innego państwa członkowskiego. Polska chce zakończyć prace nad projektem w najbliższym czasie, zwłaszcza, iż dwa lata temu była jednym z jego współautorów.

Drugi z projektów wprowadzi jednolite, minimalne normy w zakresie przysługującego osobom podejrzanym i oskarżonym w postępowaniu karnym prawa dostępu do adwokata oraz powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu.

W zakresie spraw cywilnych ministrowie, po raz pierwszy będą mieli okazję wymienić poglądy na temat projektu rozporządzenia ustanawiającego europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych.

Projekt przewiduje wprowadzenie instytucji europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, wykonywanego bezpośrednio w innym państwie członkowskim.

Ponadto, w trakcie spotkania Prezydencja poinformuje o zorganizowanych 23 września 2011 r. w Warszawie obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych i podpisaniu Deklaracji Warszawskiej.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcie – parlament europejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj