Postępowanie antymonopolowe wszczęte przez Prezes UOKiK rozstrzygnie czy PGNiG nadużywa swojej pozycji na rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Spółka może naruszać zarówno polskie, jak i unijne prawo. Kwestie dotyczące przepisów antymonopolowych w różnych krajach Unii Europejskiej będą jednym z tematów dorocznego spotkania szefów urzędów antymonopolowych, które odbędzie się w Warszawie 5 i 6 lipca 2011 roku.

Postępowanie antymonopolowe wszczęte przez Prezes UOKiK rozstrzygnie czy PGNiG nadużywa swojej pozycji na rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Spółka może naruszać zarówno polskie, jak i unijne prawo. Kwestie dotyczące przepisów antymonopolowych w różnych krajach Unii Europejskiej będą jednym z tematów dorocznego spotkania szefów urzędów antymonopolowych, które odbędzie się w Warszawie 5 i 6 lipca 2011 roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo posiada ok. 98 proc. udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Prezes UOKiK wszczęła postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem nadużywania przez PGNiG pozycji dominującej na tym rynku. Analiza Urzędu w zakresie stosowanych przez spółkę postanowień umownych wykazała, że może ona utrudniać niektórym kontrahentom wypowiedzenie kompleksowej umowy dostarczania paliwa gazowego. W kontraktach zawieranych głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku. Tak długie terminy wypowiedzenia – sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy – mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów. UOKiK sprawdzi, czy działania PGNiG utrudniają wejście na rynek nowych oraz czy mogą doprowadzić do wyeliminowania już  na nim działających sprzedawców gazu ziemnego.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia nadużywania pozycji dominującej przez spółkę, Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Warto wspomnieć, że postępowanie będzie prowadzone również w oparciu o przepisy unijne. Urząd sprawdzi, czy działania rynkowego dominanta mogły mieć wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, np. poprzez utrudnianie podmiotom z innych krajów wejścia na polski rynek.

Zagadnieniom dotyczącym przepisów antymonopolowych w całej Europie poświęcone jest doroczne spotkanie szefów urzędów antymonopolowych – European Competition Authorites (ECA), którego gospodarzem jest w tym roku Prezes UOKiK. W ramach ECA przewidziano m.in. seminarium pt. Wielojurysdykcyjne transakcje w Europie, które odbędzie się dziś (5 lipca) w godz. 9:00 – 13:00. Wezmą w nim udział, m.in.: Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Bernd Langheinez DG ds. Konkurencji Komisji Europejskiej oraz Bruno Lasserre Prezes francuskiego urzędu antymonopolowego. Podczas spotkania zostaną omówione kwestie dotyczące transakcji wywierających wpływ na rynki wielu krajów. Międzynarodowi i polscy eksperci omówią przepisy prawne oraz praktykę administracyjną, m.in. narzędzia współpracy międzynarodowej oraz kwestie wymiany informacji i ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to pierwsze wydarzenie organizowane przez Urząd, w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Seminarium będzie transmitowane on-line na stronie internetowej www.uokik.gov.pl.

UOKiK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj