Irlandia, budżet, klimat – to tylko kilka tematów poruszonych podczas wyjątkowo emocjonującej sesji plenarnej PE w Strasburgu. Wśród gości eurodeputowanych byli: prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Deputowani przegłosowali m.in. przepisy dotyczące informacji o lekach i rezolucję dotyczącą budżetu na 2011 r. Na posiedzeniu wręczono też doroczną nagrodę

Irlandia, budżet, klimat – to tylko kilka tematów poruszonych podczas wyjątkowo emocjonującej sesji plenarnej PE w Strasburgu. Wśród gości eurodeputowanych byli: prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Deputowani przegłosowali m.in. przepisy dotyczące informacji o lekach i rezolucję dotyczącą budżetu na 2011 r. Na posiedzeniu wręczono też doroczną nagrodę filmową LUX.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek otworzył sesję dobrą wiadomością – o uwolnieniu po wielu latach z aresztu domowego liderki birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi. Laureatka Nagrody Sacharowa i Pokojowej Nagrody Nobla dostała już od Buzka zaproszenie do odwiedzania Parlamentu.

We wtorek wszystkie grupy polityczne zjednoczyły się w walce o kształt przyszłorocznego budżetu UE. Parlament chce by Rada respektowała zapisy Traktatu z Lizbony i dopuściła go do decydowania o przyszłym finansowaniu Unii.

Przy okazji ciągnącego się kryzysu i decyzji o wsparciu finansowym dla Irlandii szef EBC Jean-Claude Trichet był poproszony o wykazanie więcej inicjatywy w obronie stabilności Unii. W czasie burzliwej dyskusji deputowani zastanawiali się jakie rozwiązania w walce z kryzysem powinny być przyjęte na poziomie politycznym.

Do deputowanych zwrócił się też na posiedzeniu prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. W swoim wystąpieniu podkreślił, że Gruzja nie będzie stosować siły w rozwiązywaniu konfliktu z Rosją, a będzie działać jedynie metodą dyplomatycznych negocjacji. Ta zapowiedź ucieszyła przewodniczącego PE, Buzek nazwał Saakaszwiliego człowiekiem odważnym i rozważnym.

Parlament opowiedział się też za utrzymaniem „przy życiu” do 2014 r. nieprzynoszących zysków kopalni w Niemczech, Hiszpanii i Rumunii. Górnicy mają też dostać wsparcie na przekwalifikowanie się.

Deputowani wezwali do szybkiego uruchomienia pomocy z unijnego funduszu solidarnościowego dla państw dotkniętych w ostatnich dniach przez silne powodzie. Deszcze m.in. w Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii przyniosły ofiary śmiertelne, a także wielomilionowe straty. Szczególnie ucierpieli rolnicy i mali przedsiębiorcy.

Ważnym tematem były tez rozpoczynające się negocjacje klimatyczne w Cancun. We wtorek szef delegacji PE na szczyt w Cancun, niemiecki deputowany Jo Leinen (Sojusz Socjalistów i Demokratów) odpowiadał na pytania internatów związane z tym wydarzeniem na czacie na profilu PE na Facebooku.

Środa była świętem kina. Nagrodę LUX 2010 otrzymała austriacka reżyserka Feo Aladag za film „Die Fremde”. Obraz porusza temat zabójstw honorowych i relacji między rodziną a oczekiwaniami tradycyjnej społeczności.

Dzięki przyjętym przepisom dotyczącym informacji znajdujących się na lekach na receptę pacjenci dostaną dokładniejsze dane na temat działania specyfików. Deputowani byli też za zakazem reklamy lekarstw.

W środę doszło do incydentu na sali plenarnej. Sesja została na kilka minut przerwana, a jeden z europosłów wyproszony z sali po tym jak nazwał Martina Schulza, lidera lewicy faszystą.

Deputowani poparli też w rezolucji dopiero wynegocjonowane, ale jeszcze nie podpisane międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniem własności intelektualnej (ACTA). Wezwali tez Komisję Europejską by zapewniła, że to porozumienie nie będzie miało wpływu na podstawowe wolności obywatelskie, takie jak dostęp do internetu.

Tekst i zdjęcia – Parlament Europejski

Zobacz także:

Chorwacja pierwsza w kolejce do Unii

Nagroda LUX 2010

Nieuczciwe wybory w Birmie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj