Doroczna nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego LUX będzie wręczona w Strasburgu 24 listopada. O tytuł walczą trzy filmy: „Akadimia Platonos”, „Die Fremde” i „Illégal”. Tak jak poprzedni laureaci nagrody LUX te filmy przemawiają do serc Europejczyków, zmuszają nas do dyskusji na temat naszych relacji rodzinnych, kultury i zasad, jakimi kierujemy się w życiu. Informacje na temat nagrody LUX i filmów biorących udział w konkursie można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu. O

Doroczna nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego LUX będzie wręczona w Strasburgu 24 listopada. O tytuł walczą trzy filmy: „Akadimia Platonos”, „Die Fremde” i „Illégal”. Tak jak poprzedni laureaci nagrody LUX te filmy przemawiają do serc Europejczyków, zmuszają nas do dyskusji na temat naszych relacji rodzinnych, kultury i zasad, jakimi kierujemy się w życiu.

nagroda filmowaInformacje na temat nagrody LUX i filmów biorących udział w konkursie można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu. O nagrodzie LUX można przeczytać też na Facebooku.

Trzy filmy, które walczą o nagrodę zostały wyprodukowane w krajach europejskich. „Akadimia Platonos” Filipposa Tsitosa powstała w Grecji i Niemczech, „Die Fremde” Feo Aladagi w Niemczech, a „Illégal” Oliviera Masseta-Depasse w Belgii, Francji i Luksemburgu.

Wstępem do tegorocznej nagrody LUX było wysłuchanie publiczne na temat kina i tożsamości europejskiej. 26 października gościem deputowanych był niemiecki twórca filmowy Wim Wenders. Uczestnicy spotkania podkreślali znaczenie kina europejskiego i wezwali do działań zwiększających umiejętność rozumienia sztuki filmowej przez obywateli UE.  „Nie będzie wspólnej tożsamości europejskiej jeśli zapomnimy o naszej kulturze, zwłaszcza o filmie” – podkreślała Doris Pack, przewodnicząca Komisji ds. Kultury i Edukacji PE.

O tym, kto wygra tegoroczną nagrodę LUX zadecydują w głosowaniu posłowie do Parlamentu Europejskiego. Nagrodę wręczy w Strasburgu 24 listopada przewodniczący PE Jerzy Buzek. Zwycięzca nie dostanie nagrody pieniężnej. W zamian Parlament Europejski pokryje koszty przetłumaczenia napisów do filmu na wszystkie 23 języki oficjalne UE i dostosowanie ich dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

Tekst i zdjęcie – Parlament Europejski


Zobacz także:

Nieuczciwe wybory w Birmie

Ocieplenie klimatu

Recepta na cyberataki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj