Pierwszego stycznia estońską koronę zastąpiło euro. Tym samym Estonia stała się 17 członkiem strefy euro. W sumie wspólną europejską walutą posługuje się już 330 milionów Europejczyków. „To wspaniałe osiągnięcie Estończyków” – podkreślał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. „Estończycy mogą być dumni ze swojego osiągnięcia, jakim jest wejście do strefy euro” – przekonywał Buzek. Dodał, że to efekt ciężkiej pracy Estonii by spełnić wszystkie warunki

Pierwszego stycznia estońską koronę zastąpiło euro. Tym samym Estonia stała się 17 członkiem strefy euro. W sumie wspólną europejską walutą posługuje się już 330 milionów Europejczyków. „To wspaniałe osiągnięcie Estończyków” – podkreślał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

„Estończycy mogą być dumni ze swojego osiągnięcia, jakim jest wejście do strefy euro” – przekonywał Buzek. Dodał, że to efekt ciężkiej pracy Estonii by spełnić wszystkie warunki przyjęcia euro. Według Buzka zapewni to „dostatnią przyszłość” Estończykom.

Estonia dołącza do pozostałych krajów strefy euro: Austrii, Belgii, Cypru, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Malty, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii.

Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia w obiegu będą obie waluty: korona i euro. To pozwoli na stopniowa wymianę starej waluty na nową.

Jedna strona monety euro jest taka sama we wszystkich krajach Unii. Są na niej symbole UE lub Europy, które symbolizują jedność Unii. Druga strona jest „narodowa” i różni się w zależności od kraju. Na estońskiej monecie jest mapka kraju i słowo „Eesti” („Estonia”).

Wspólna waluta została utworzona w 1999 r. Banknoty i monety wprowadzono do obiegu w 2002 r. Dania i Wielka Brytania zdecydowały się nie przyjmować euro. Pozostałe kraje (w tym także nowe kraje członkowskie takie jak Polska) są zobowiązane przyjąć euro po spełnieniu wszystkich warunków dotyczących poziomu inflacji, finansów publicznych, kursu wymiany i poziomu stóp procentowych.

Parlament Europejski

Zobacz także:

Rok 2011 – Europejskim Rokiem Wolontariatu

Wolność słowa czy przestępstwo

Szanse na rajd św. Mikołaja rosną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj