auto

Wartość samochodu to jedna z podstawowych kwestii, która decyduje o atrakcyjności oferty sprzedaży. Zbyt wysoka cena odstraszy klientów, podczas gdy wyjątkowo niska propozycja nie tylko narazi nas na straty, ale również może wywołać niepewność u potencjalnego nabywcy. W końcu, dlaczego ktoś miałby celowo zaniżać cenę samochodu? W jaki sposób sprawdzić ile warte jest nasze auto?

Darmowe kalkulatory

Jeżeli zależy nam na szybkiej wycenie, można sięgnąć po dostępne w sieci kalkulatory wartości auta. Tego typu witryny oferują określenie wartości samochodu na podstawie najważniejszych informacji, takich jak marka, model, przebieg, rodzaj silnika oraz rok produkcji. Wybór ten ma swoje zalety, gdyż daje praktycznie natychmiastowy dostęp do wyników bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek opłat. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że tego typu wyliczenia nie będą wyjątkowo dokładne, gdyż nie biorą pod uwagę bardziej złożonych czynników, takich jak dodatkowe wyposażenie lub regularne serwisowanie w salonie firmowym.

Profesjonalne bazy danych

To rozwiązanie przypomina opisane powyżej kalkulatory, lecz o znacznie bardziej złożonych obliczeniach. Witryny takie jak Info-Expert czy Eurotax gromadzą dane na temat transakcji z kilkudziesięciu lat, a także śledzą współczesne trendy, aby zapewnić maksymalną skuteczność wyceny. Jednocześnie bazy danych wykorzystują większą ilość informacji na temat auta niż darmowe kalkulatory, aby ocenić jego wartość. Profesjonalna wycena uwzględnia wyposażenie, rodzaj eksploatacji, a także stan techniczny zaprezentowany na załączonych zdjęciach. Skorzystanie z takich baz danych jest płatne, jednakże o ich jakości najlepiej świadczy fakt, że są one wykorzystywane m.in. przez firmy ubezpieczeniowe.

Skup samochodów

Może się wydawać, że określenie wartości auta musi nastąpić przed wysunięciem oferty sprzedaży. Skup aut Bemowo podczas współpracy oferuje darmową wycenę wstępną na podstawie podanych przez właściciela danych, po której następują oględziny pojazdu przez specjalistę. Dopiero wtedy zostaje wysunięta ostateczna oferta. Jest to rzetelny system wyceny, który umożliwia również błyskawiczne sprzedanie auta, gdyż umowę możemy podpisać od ręki – nieraz w ciągu kilkudziesięciu godzin od kontaktu ze skupem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że oferta firmy zostanie pomniejszona o marżę skupu, przez co cena będzie niższa od wartości rynkowej pojazdu.

Wycena przez rzeczoznawcę

To najdroższy, a zarazem najbardziej gruntowny sposób oceny wartości samochodu. Usługi fachowca kosztują około 300 złotych w przypadku auta osobowego, a wydatki rosną w miarę złożoności zlecenia. Ocena szkód lub wycena samochodów zabytkowych bądź pojazdów o nietypowej budowie będzie odpowiednio droższa, ale jednocześnie opinia rzeczoznawcy jest istotnym dokumentem podczas negocjacji z zakładem ubezpieczeń lub potencjalnymi nabywcami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj