prawo patentowe

Każdy, kto opracował wynalazek, może objąć go stosowną ochroną – czyli patentem. Opatentowanie wynalazku jest możliwe, jeśli spełnia on określone warunki i został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP. Istnieje kilka ważnych przesłanek przemawiających za tym, aby opatentować wynalazek.

Wynalazek i patent – czym są?

Poprzez wynalazek należy rozumieć nowatorskie i oryginalne rozwiązanie konkretnego problemu technicznego. Takie rozwiązanie może zostać uznane za wynalazek tylko wtedy, gdy spełnia trzy ważne kryteria: nowości, poziomu wynalazczego oraz przemysłowej stosowalności. Co to oznacza w praktyce? Otóż dokładnie tyle, że ma charakter techniczny i nadaje się do przemysłowego zastosowania, nie wynika w sposób oczywisty z aktualnego stanu wiedzy, a informacje na jego temat nie były nigdzie dostępne przed datą pierwszego zgłoszenia do Urzędu patentowego RP. Z kolei patent to nic innego, jak wyłączne prawo do korzystania z objętego ochroną wynalazku w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie kraju, gdzie patent został udzielony. Tego typu ochrona jest ograniczona w czasie – Urząd Patentowy RP przyznaje ją na 20 lat. Właściciel wynalazku jest zobligowany do wniesienia stosownych opłat z tytułu ochrony patentowej.

 Patent na wynalazek – dlaczego warto go mieć?

Każda kancelaria patentowa otrzymuje sporo zapytań na temat opatentowania wynalazków. Z pomocy udzielonej w tym zakresie przez rzecznika patentowego oczywiście opłaca się skorzystać. Sprawdzone i mające doświadczenie w tego typu sprawach kancelarie patentowe świadczą kompleksowe usługi oraz udzielają profesjonalnego wsparcia na poszczególnych etapach współpracy ze swoimi klientami. Opatentowanie wynalazku jest rozwiązaniem, z którego kalkuluje się skorzystać przede wszystkim w celu uzyskania ochrony przed działaniem nieuczciwej konkurencji. Takich przypadków jest bowiem mnóstwo. To naraża właściciela wynalazku na spore straty. Rzecz jasna może on udzielić licencji na korzystanie z wynalazku, ale nie powinno odbywać się to bezprawnie. Posiadanie patentu daje podstawę prawną do skierowania sprawy na drogę sądową, jeżeli tylko zajdzie taka konieczność.

Patent na wynalazek a pomoc rzecznika patentowego

Uzyskanie patentu na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo łatwe, niemniej w praktyce takie sprawy bywają bardzo skomplikowane. Najlepiej jest zatem zwrócić się do pomoc do kancelarii patentowej, która zajmie się tematem ze wszystkich stron. Przeprowadzi analizę rynku polegającą na sprawdzeniu, czy takie lub bardzo podobne rozwiązanie już nie funkcjonuje – to pozwoli uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemności. Poza tym zajmie się przygotowaniem wniosku do Urzędu Patentowego RP i razie potrzeby będzie reprezentować klienta przed sądem. Oprócz tego rzecznik patentowy jest w stanie pomóc również w uzyskaniu ochrony wynalazku poza granicami kraju, co jest już nieco trudniejsze. Kancelarie patentowe dysponują nie tylko rozległą wiedzą, ale i odpowiednimi narzędziami – w tym także prawnymi. Warto poszukać takiego rzecznika patentowego, który sprosta wymogom konkretnej sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj