Konkurencja doskonała

0
342

Konkurencja doskonała to jedna z form konkurencji na danym rynku. Jest nazwana doskonałą prawdopodobnie dlatego, iż w tym typie konkurencji nie występuje tak zachłanna rywalizacja, każde z przedsiębiorstw ma równe szanse na rozwój swojej działalności.

Spowodowane jest to tym, iż charakteryzuje się ona skupieniem dużej liczby przedsiębiorstw na danym obszarze. Firmy te zajmują się produkcją podobnych dóbr, produktów, które są identyczne pod względem jakości, czy też ceny, dlatego też konsumenci są obojętni względem tych produktów. Sprawia to, iż nie ma tutaj mniejszego znaczenia pod względem wyboru firmy oferującej dany produkt.

W tym typie funkcjonuje tak duża liczba przedsiębiorstw, iż nie są one w stanie w znacznym stopniu oddziaływać na zmiany rynkowe. Oznacza to, iż jedna firma nie jest w stanie oddziaływać tak na rynek, aby nastąpiła zmiana cenowa danego dobra bądź też produktu. Związane to jest oczywiście z obojętnością konsumentów. Dzięki temu możliwa jest również sprzedaż każdej ilości danego produktu oraz każda z tych firm posiada bezpłatny dostęp do ogólnej informacji rynkowej odnośnie sprzedaży.

Paweł Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here