Konkurencja monopolistyczna

0
534

Ta forma konkurencji rynkowej jest charakterystyczna, gdyż jest ona połączeniem monopolu, jak i konkurencji. W tej formie na rynku podobnie jak w konkurencji doskonałej znajduje się duża ilość przedsiębiorstw.

Natomiast krzywa konkurencji monopolistycznej jest opadająca, czyli różni się od krzywej konkurencji doskonałej, która jest pozioma. Nie ma tutaj również wygórowanych barier związanych z wymaganiami założenia przedsiębiorstwa w branży dotyczącej ten rodzaj konkurencji.

Występuje tu tak duża liczba firm, iż nie wywierają one wpływu na cenę produktu. Liczy się tutaj jakość danego dobra, dzięki któremu dane przedsiębiorstwo może się wybić z grona pozostałych firm. Stąd też zrozumiałe jest, iż produkty na tym rynku nie są jednakowe. Jest to oczywiście plusem, gdyż konsumenci mają szeroką gamę wyboru produktów.

Można tutaj również zauważyć dużą liczbę promocji w celu zachęcenia klienta, co jest związane również z kosztami, jakie musi ponieść dane przedsiębiorstwo. Duże koszty również dotyczą reklam, w które trzeba zainwestować, aby osiągnąć więcej zysków i przywołać większą liczbę klientów, gdyż są oni głównym źródłem utrzymania. Niestety ogromny kapitał jest tutaj głównym minusem, z którym przyjdzie się zmierzyć osobie, która będzie chciała zaistnieć w danej branży.

Paweł Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here