LAPTOP

W dobie wszechobecnego Internetu i ogólnego dostępu do mediów, urzędy w naszym kraju starają się być bardziej otwarte wobec swoich petentów. Od dłuższego czasu jest możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet. Każda zainteresowana osoba od czerwca 2010 roku dzięki funkcjonowaniu ogólnodostępnej i bezpłatnej Centralnej Bazy Danych może otrzymać interesujące informacje. Aby przeglądać tam księgi wieczyste należy mieć dostęp do Internetu oraz numer księgi wieczystej. Po jego wprowadzeniu możemy sprawdzić księgę wieczystą prowadzoną w postaci elektronicznej. W treści księgi wieczystej, która znajduje się w Centralnej Bazie Danych, są zamieszczane wszystkie zmiany dokonywane przez sąd.

Założenia nowego projektu ustawy dotyczącej ksiąg wieczystych i hipotek zmieniają istniejący stan rzeczy. Owy projekt głównie zakłada możliwość elektronicznego złożenia wniosku o odpis, opłacenia poprzez system teleinformatyczny, a następnie wydrukowania i używania z identyczną mocą prawną, jak dokument wydany bezpośrednio przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych. Wszystkie uprawnione podmioty będą mogły dowolnie przeszukiwać księgi wieczyste według wybranej kategorii. Możemy powiedzieć, że powyższe zmiany są kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości i ułatwienia dostępu do informacji  interesantom.
Innne szczegółowe informacje dotyczące dostępu do ksiąg wieczystych oraz podpisania przez Prezydenta ustawy o księgach wieczystych i hipotece znajdują się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Warto zawsze sprawdzić te zmiany, aby w przyszłości nie tracić czasu na zbędne odwiedzanie rożnych instytucji. Takie rozwiązania dają możliwość załatwienia wiele różnorodnych spraw bez wychodzenia z domu czy biura. Petenci nie są wówczas narażeni na oczekiwanie lub kolejki. Wszystkie czynności można wykonać szybko i wygodnie. Dzięki takiej obsłudze znacząco zwiększa się również bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami.
Kilka ważnych informacji: 
– za złożony przez Internet wniosek o wydanie odpisu zwykłego księgi wieczystej w celu samodzielnego wydrukowania pobierana będzie opłata w wysokości 20 zł
– natomiast za elektroniczny wniosek o wydanie odpisu zupełnego księgi wieczystej trzeba będzie zapłacić 50 zł
– za wniosek o wyciąg z księgi wieczystej od 5 – 20 zł w zależności od ilość działów.
– zaś za wniosek-zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej będzie do zapłacenia kwota 5 zł.
Opłaty wynikają z Rozporządzenia z dnia 29 listopada 2013 r. w sprawie wysokości opłat o wydanie przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych odpisów ksiąg wieczystych, wyciągów z ksiąg wieczystych oraz zaświadczeń o zamknięciu ksiąg wieczystych także od wniosku o wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych (Dz. U. 2013 poz. 1412).
Rok 2015 przyniesie jeszcze większe zmiany, gdyż notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych będą mieli obowiązek składania wniosku o wpis do księgi wieczystej drogą elektroniczną. Plusem tego rozwiązania będą automatyczne wzmianki w księdze wieczystej. Księgi wieczyste online z pewnością usprawnią i przyspieszą działanie niektórych podmiotów, pomogą przed dokonaniem zakupu nieruchomości i zwiększą chęć ich prawidłowego odczytania oraz zredagowania z uwagi na ich ogólną dostępność w niemal każdym domu.
współpraca z autorem: www.quadra-polska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj