Nowy, czy stary NIP?

Osoby fizyczne, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą posługują się w przedsiębiorstwie swoim prywatnym numerem NIP. W innym przypadku osoby te po złożeniu odpowiedniego wniosku otrzymują od urzędu skarbowego nowy, firmowy numer identyfikacyjny podatkowej.

Osoby fizyczne, które samodzielnie prowadzą przedsiębiorstwo posługują się zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP-1. Natomiast w przypadku, gdy jest to spółka cywilna, to wspólnicy posługują się formularzem NIP-2 razem z załącznikiem NIP D, w którym wpisywane są informacje o wspólnikach. W pozostałych spółkach korzysta się również z formularza NIP-2.

Osoby pragnące założyć własną działalność gospodarcza mogą złożyć wniosek o przyznanie numeru NIP do urzędu gminy lub udać się bezpośrednio do urzędu skarbowego, co stanowczo jest najlepszym rozwiązaniem. Wniosek ten należy złożyć wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Natomiast osoby zamierzające prowadzić przedsiębiorstwo na zasadach samo zatrudnienia, posiadający już numer NIP składają zgłoszenie aktualizacyjne. Korzystając w tym celu z formularza NIP-1.

Jeśli zgłoszenie to złożyliśmy za pośrednictwem urzędu gminy, to po załatwieniu niezbędnych formalności w banku, związanych z założeniem rachunku bankowego i otrzymaniu numeru konta oraz po otrzymaniu zaświadczenia z urzędu statystycznego o numerze REGON należy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne w urzędzie skarbowym z uwzględnieniem wykazu rachunków bankowych, a także kopii zaświadczenia o numerze REGON.

Do formularza należy dołączyć kopie dokumentów poświadczonych urzędowo, potwierdzających informacje wymagające w zgłoszeniu:

– umowa z bankiem o prowadzenie konta bankowego;

– zaświadczenie o numerze REGON;

– zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;

– dokument uprawniający do korzystania z miejsca działalności firmy (umowa najmu, umowa dzierżawy, akt własności itd.);

– umowa z biurem rachunkowym.

Pamiętajmy, aby w urzędzie skarbowym określić formę opodatkowania z fiskusem. W konsekwencji należy wybrać jedną z czterech możliwości, naturalnie w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej, czy też od jej formy organizacyjnej:

Karta podatkowa;

Ryczałt ewidencjonowany;

Podatkowa księga przychodów i rozchodów;

Pełna księgowość.

Podatnicy VAT lub akcyzy muszą złożyć zgłoszenie NIP zanim dokonana zostanie jakakolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu jednym z powyżej wymienionych podatków. Podatnicy PIT-u samodzielnie opłacają go w formie zryczałtowanej lub tez sami dokonują obliczeń zaliczki. Zgłoszenia dokonują w okresie nie przekraczającym czas, w którym następuje złożenie pierwszej deklaracji związanej z wpłaceniem zryczałtowanego podatku, czy tez zaliczki. Jeśli chodzi o podatek CIT zgłoszenia należy dokonać nie później niż podczas złożenia pierwszej deklaracji o zaliczce. Ten sam termin dotyczy osób zwolnionych z obowiązku składania deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych.

Działalności gospodarcze nie mające osobowości prawnej nie podlegające opodatkowaniu w formie CIT:

– Zatrudniając pracowników dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego NIP nie później niż w czasie zgłoszenia pierwszej deklaracji o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych;

– Nie zatrudniający pracowników dokonują tego zgłoszenia nie później niż miesiąc od czasu dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub w odpowiednim dla nich rejestrze.

Paweł Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj