Plusy i minusy bycia VAT-owcem

Na mocy prawa podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, w ciągu roku podatkowego zwolnieni są z opodatkowania VAT. Natomiast obowiązuje to w przypadku, gdy przewidywalna przez przedsiębiorcę kwota sprzedaży nie przekroczy ściśle określonego limitu zawartego w ustawie. W ustawie jest także określone z jakich wyjątkowych przyczyn przedsiębiorca nie może sam zadecydować o tym, czy zostanie VAT-owcem, czy tez nie. Z reguły jest to natomiast ustalane przez samego podatnika.

Decyzje ta należy jednak poważnie rozważyć. W przypadku, gdy prawo do zwolnienia z podatku VAT zostanie odebrane, lub jeśli przedsiębiorca sam zdecyduje o rezygnacji z tego podatku, może skorzystać z niego ponownie, lecz dopiero po upływie 3 lat od końca miesiąca, w którym z niego zrezygnował lub gdy prawo do zwolnienia z tego podatku zostało mu odebrane.

Plusy bycia VAT-owcem:

– zwolnienie z wystawiania faktur VAT;

– VAT nie musi być wliczany w cenę brutto;

– Nie trzeba ustalać stawek VAT dla usług i towarów, które sprzedajemy.

Minusy bycia VAT-owcem:

– zakaz odliczania podatku VAT zawartego w fakturach zakupu,

– klienci, którzy są VAT-owcami nie mogą odliczyć tego podatku, gdyż nie otrzymują faktury, tylko rachunek.

– konieczne są obniżki cen, aby przyciągnąć klientów płacących podatek VAT, którzy na ogół wolą firmy będące płatnikiem tego podatku.

Zwolnienie z tego podatku jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które oferują swoje towary lub usługi głównie klientom indywidualnym. Klienci tacy to osoby, które nie są zainteresowane odliczaniem VAT, ale interesuje ich towar tańszy o 22 %.

Przedsiębiorcy, którzy pragną zostać VAT-owcami musza pamiętać o tym, aby złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne (druk VAT-R). Gdy zgłoszenie to zostanie potwierdzone przez urząd skarbowy na druku VAT-5, wtedy to dane przedsiębiorstwo staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT i od tej pory ma prawo do odliczeń oraz otrzymywania zwroty z tego tytułu. Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT przekraczającego limit obrotu 10 000 EURO tracą to prawo w momencie przekroczenia tej stawki. Gdy nastąpi tego typu przekroczenie to automatycznie podatnik ten zobowiązany jest do zapłaty podatku, lecz jest to podatek odliczony wyłącznie od kwoty sprzedaży przekraczającej określony powyżej limit.


Paweł Kaczmarek

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj