Jakie informacje na pieczątce, www, czy papierze

Artykuł 16 w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nakazuje przedsiębiorcom wpisanym do ewidencji, aby umieszczali numer identyfikacji NIP w dokumentach pisemnych, które zostaną skierowane na rzecz działalności gospodarczej do innych organów lub osób. Numerem tym należy się posługiwać w obrotach prawnych jak i gospodarczych. Jak również artykuł 11 ustawy związanej z zasadami ewidencji i identyfikacji podatników i płatników mówi, aby numer NIP był podawany przez podatnikowi na wszystkich dokumentach obejmujących proces wykonywania jakichkolwiek zobowiązań podatkowych oraz nie podatkowych należności budżetowych. Pobór tych opłat należy do odpowiednich organów podatkowych, jak i opłat celnych.

Na mocy artykułu 127 § 5, 206 oraz 374 ustawy o kodeksie spółek handlowych, których pismach w formie papierowej, elektronicznej, czy tez informacje na stronach WWW złożone przez spółki z ograniczona odpowiedzialnością, spółki akcyjne, a także komandytowo-akcyjne powinny zawierać informacje takie jak:

– nazwę spółki;

– siedzibę i adres spółki;

– Oznaczenie Krajowego Rejestru Sadowego, w którym to znajdują się informacje dotyczące spółki;

– numer wpisu spółki do rejestru;

– numer identyfikacji podatkowej (NIP);

– wysokość kapitału zakładowego, a w przypadku spółki akcyjnej i komandytowo akcyjnej należy podać także wysokość kapitału wpłaconego.

Jeśli chodzi o pieczątkę firmy, to nie ma przepisu, który by kategorycznie nakazywał używania pieczątki firmowej. W przypadku, gdy posiadamy już ową pieczątkę należy pamiętać o tym, by umieścić na niej obowiązkowo numer REGON. Jest to związane z artykułem 43 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, która mówi, iż firmy wpisane do rejestru podmiotów gospodarczych musza posługiwać się numerem REGON w pieczątkach firmowych oraz w dokumentach urzędowych podczas kontaktów urzędowych, jak i w kontaktach związanych z obrotem gospodarczych. Dobrze jest również umieścić na pieczątce numer telefonu oraz numer rachunku bankowego firmy, naturalnie nie jest to obowiązkowe. Jest to naturalnie umieszczane wyłącznie w celach informacyjnych. Dodatkowo dobrze jest, aby na pieczątce oprócz numeru REGON, zamieścić również numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Paweł Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj