Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w UK?

0
976

Ubezpieczenie samochodu w UK to niemały wydatek, jednak można dużo dzięki niemu zyskać. Zapewnia Ci to bezpieczeństwo na wypadek uszkodzenia samochodu, kradzieży, wandalizmu lub szkód związanych z warunkami atmosferycznymi. Wysokość składki zależy od różnych czynników i mamy do wyboru kilka ubezpieczeń. Może to wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości takie nie jest. Firmy oferują między innymi wezwanie pomocy drogowej i pomoc w odholowaniu samochodu do mechanika.

Ile kosztują polisy samochodowe w Wielkiej Brytanii?

Wysokość składek jest uzależniona od wartości wypłacanych odszkodowań, które w UK są ponad trzykrotnie większe na 1 mieszkańca niż w Polsce. Roczne składki są często wyższe od wartości pojazdu, jednak pojazdy używane nie są takie drogie w Wielkiej Brytanii. Trzeba również zwrócić uwagę na zarobki Brytyjczyków, które są znacznie wyższe od polskich. Ubezpieczenie pojazdu to ok. 8.6% miesięcznego wynagrodzenia mieszkańca Wysp.

Ubezpieczenie samochodu w UK obejmuje nie tylko pojazd, ale również kierowcę. Jest to różnica w stosunku do Polski, gdzie ubezpiecza się tylko auto. Jeśli wykupimy polisę tylko na siebie, to tylko my możemy z niej korzystać. Aby mogła nim jeździć jeszcze jedna osoba, musimy za nią zapłacić i dopisać w polisie. Należy również pamiętać, że osoby poniżej 26. roku życia płacą więcej.

Rodzaje ubezpieczeń motoryzacyjnych:

W Wielkiej Brytanii istnieją trzy polisy ubezpieczeniowe:

Third-Party Only, Fire and Theft (3PTF), Comprehensive Cover

-prawne minimum i odpowiednik polskiego OC, czyli Third-Party Only. Obejmuje uszkodzenie innego pojazdu, czyjejś własności lub ciała uczestników wypadku,
-kolejnym rodzajem jest Third Party, Fire and Theft (3PTF), które dodatkowo ubezpiecza auto od pożaru i kradzieży,
-trzecią opcją jest Comprehensive Cover, które ubezpiecza auto od wszystkich szkód, również tych powstałych z naszej winy.


Istnieje także Breakdown Cover – niezbyt drogie dodatkowe ubezpieczenie w razie rozładowania akumulatora lub złapania gumy. Warto je rozważyć, gdyż za niewielką opłatę mamy lepsze zabezpieczenie w razie niespodziewanego incydentu.

Jak się do tego zabrać?

Ubezpieczenie samochodu osobowego, motocykla czy vana wcale nie jest takie trudne. Można to zrobić wypełniając formularz na stronie firmy ubezpieczeniowej lub osobiście w jej siedzibie, a resztę załatwia się przez pocztę. Jeśli jednak jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane lub nie znasz angielskiego za dobrze, to możesz skorzystać z pomocy dobrego polskiego brokera ubezpieczeniowego np. Pol-plan. Wypełnisz formularz po polsku, a znalezieniem oferty i kontaktem z firmami ubezpieczeniowymi zajmie się za Ciebie broker ubezpieczeniowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here