stłuczka-uszkodzony-samochod-pojazd-na-lawecie
Czasami wystarczy chwila nieuwagi, trudne warunki pogodowe czy nieprzewidziane zdarzenie i dochodzi do stłuczki między dwoma pojazdami. Wysoki poziom stresu i zdenerwowanie sprawiają, że opanowanie problemu może być trudne. Jeżeli nic poważnego się nie stało i wszyscy uczestnicy zdarzenia nie są poszkodowani, to mowa o stłuczce, którą można polubownie rozwiązać. Sprawdź, o czym warto pamiętać w przypadku zdarzenia drogowego.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo wszystkich uczestników zdarzenia jest priorytetem. Z jezdni warto usunąć pojazdy, by umożliwić przejazd innym samochodom. Jeżeli to nie jest możliwe, to należy ustawić trójkąt ostrzegawczy za pojazdem – w terenie niezabudowany od 30 do 50 metrów, na autostradzie w odległości 100 m, a w mieście tuż za samochodem. Jeśli poszczególne osoby nie są ranne, a szkody nie są poważne, to wezwanie policji nie jest koniecznością, o ile kierowcy dojdą do porozumienia co do winy. W takiej sytuacji trzeba spisać odpowiednie oświadczenie sprawcy. W dokumencie muszą znaleźć się opis miejsca zdarzenia (ulica, skrzyżowanie), modele samochodów i numery rejestracyjne, dane kierowców (imię, nazwisko, adres, PESEL, kategoria prawa jazdy, data, numer seryjny, organ wydający prawo jazdy), dane dotyczące ubezpieczenia (numer polisy i adres ubezpieczyciela), opis uszkodzeń samochodu. Można również wykonać zdjęcia uszkodzeń, wykonać szkic jazdy obu pojazdów oraz trzeba pamiętać o podpisach. Kolejnym krokiem będzie kontakt z ubezpieczycielem i zgłoszenie szkody z OC. Dzięki temu opłaty za likwidację szkody przejmuje ubezpieczyciel, który wysyła rzeczoznawcę, a ten wycenia wartość uszkodzeń.

Warto pamiętać, że wezwanie policji będzie konieczne, jeżeli w wyniku zdarzenia ucierpieli ludzie, a także w przypadku podejrzenia, że sprawca zdarzenia może znajdować się pod wpływem środków odurzających lub alkoholu. Pomoc służb również będzie niezbędna, jeżeli uczestnicy stłuczki nie potrafią dojść do porozumienia.

Stłuczka a wypadek

O wypadku komunikacyjnym można powiedzieć, kiedy bierze w nim udział co najmniej jeden pojazd i wystąpiły szkody osobowe, czyli co najmniej jeden uczestnik wypadku doznał uszkodzenia ciała (lub nastąpił zgon). Odszkodowanie komunikacyjne przysługuje każdej poszkodowanej osobie, o ile nie jest sprawcą zdarzenia lub osobą, która przyczyniła się do wypadku, ale nie jest w pełni za niego odpowiedzialna. Odszkodowanie to świadczenie za szkody materialne, czyli poniesione wydatki, na przykład na leczenie, sprzęt medyczny, dojazdy do lekarzy, czy koszty związane z przekwalifikowaniem się do innego zawodu. Jeżeli brałeś udział w wypadku, jesteś osobą poszkodowaną i chcesz uzyskać odszkodowanie, to warto skorzystać z pomocy prawnika. Kancelaria adwokacka w Łodzi udzieli fachowego wsparcia. Prawnicy doradzą, jakie dokumenty należy zgromadzić, jak przygotować pismo do ubezpieczyciela.

Poszkodowany może starać się również o zadośćuczynienie za szkody niematerialne, czyli te psychiczne. Oszacowanie ich wartości ma indywidualny charakter, dlatego warto skonsultować się z adwokatem, który specjalizuje się w sprawach związanych ze zdarzeniami drogowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj