ubezpieczenie

Rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Wraca też sprawa polis załatwianych przez dyrektorów placówek oświatowych. Większość rodziców traktuje ich wykupienie jako obowiązek zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Należy jednak uważać i dobrze zapoznać się z treścią polisy oraz mieć świadomość, że jej podpisanie nie jest obowiązkowe.

Rodzice lub opiekunowie często nie zdają sobie sprawy z tego, że uczestnictwo w szkolnych ubezpieczeniach grupowych NNW nie jest obowiązkowe. Dyrektorzy szkół i nauczyciele informują rodziców, że wśród obowiązkowych opłat związanych z początkiem roku szkolnego jest opłata składki ubezpieczeniowej, a rodzice tkwią w błędnym przekonaniu, że ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe. Nic podobnego. Dyrekcja szkoły nie ma prawa zmusić rodziców, aby ubezpieczyli dziecko na warunkach oferowanych przez szkołę.

Nie chodzi tu o to, żeby nie ubezpieczyć dziecka wcale. Wręcz przeciwnie powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo i pomyśleć o skutkach jakie mogą pojawić się po wypadkach, bójkach, chorobach czy zwichnięciach podczas gier sportowych.

Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią ofertę, dopasowaną do potrzeb dziecka. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na stan zdrowia dziecka, poziom jego odporności, ale również choroby dziedziczne, jakie występowały w rodzinie. Z kolei duża grupa dzieci ze względu na energiczność lub hobby w którym występuje duże prawdopodobieństwo kontuzji jest poddana ryzyku urazów czy złamań. Warto więc przygotować się na czas leczenia, rehabilitacji czy pobytu w szpitalu.

Polisa NNW dla dziecka to bardzo potrzebna ochrona, ale można ją wykupić indywidualnie. Jeśli jednak w natłoku obowiązków nie masz czasu na samodzielne wyszukiwanie ubezpieczenia, poproś przynajmniej o zakres ubezpieczenia oferowanego przez szkołę.

rodzina

Należy zwrócić uwagę, że może zdarzyć się tak, że objęte ubezpieczeniem są np. tylko złamania kości i zwichnięcia stawów wywołane silnymi urazami, ale już nie skręcenie stawu do których może dochodzić w czasie zajęć wychowania fizycznego w szkole. Oparzenia, odmrożenia, urazy narządów wewnętrznych są to również sytuacje często nieobjęte w podstawowej wersji ochrony. Inną sprawą wartą uwagi jest pytanie kiedy działa ubezpieczenie? Może okazać się, że działa tylko w czasie zajęć szkolnych, w drodze do i ze szkoły, a co z wakacjami?

Ubezpieczenie NNW, które jest oferowane przez szkołę jest zawsze atrakcyjne cenowo. Placówka szkolna z racji m.in. dużej ilości ubezpieczonych uczniów, otrzymuje wyjątkowo niską wysokość składki. Niestety najczęściej oznacza to niskie sumy ubezpieczenia oraz wąski zakres ochrony. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jeśli już zdecydujemy się na ubezpieczenie w szkole, odpowiedzialność samej szkoły nie znika. Ponieważ to, że dostaliśmy odszkodowanie od ubezpieczyciela nie zamyka nam drogi do zażądania odszkodowania od szkoły. Nie ma też przeszkód, aby dochodzić świadczeń z kilku ubezpieczeń osobowych, jeśli uczeń został ubezpieczony w ramach ubezpieczenia grupowego w szkole i ubezpieczenia grupowego w zakładzie pracy rodzica lub ubezpieczenia indywidualnego.

Zakup ubezpieczenia to niełatwy wybór. Istnieje wiele korzystnych ofert i ciężko zdecydować się na jedną konkretną polisę. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej polisy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 wartości: sumę ubezpieczenia, liczbę rozszerzeń i czas trwania umowy. Może okazać się, że konkurencyjna oferta ma zdecydowanie lepsze warunki, szersze możliwości oraz niższą cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj