Jaka jest kwota wolna od podatku i jak obliczyć podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych? Nowy Polski Ład wywołał spore zamieszanie wśród przedsiębiorców będących w pierwszym przedziale skali podatkowej. Coroczne wypełnianie deklaracji PIT dla wielu osób już przed zmianami było sporym wyzwaniem, a teraz sprawa jeszcze bardziej się skomplikowała.


Jaka jest podstawa obliczenia podatku oraz wysokość kwoty wolnej od konieczności odprowadzenia daniny na rzecz państwa? Skorzystaj z porad ekspertów oraz profesjonalnych programów, dzięki którym Twój e-pit zostanie rozliczony w prawidłowy sposób. Uchronisz się w ten sposób przed niepotrzebną stratą czasu, a także niepotrzebnym stresem i koniecznością wizyty w urzędach. 


Jaka jest kwota wolna od podatku w Nowym Polskim Ładzie?


W Nowym Polskim Ładzie kwota wolna od podatku została podwyższona. Zgodnie z nowymi przepisami, ulgę w podatku dochodowym odczują osoby, które rocznie nie zarabiają więcej niż 30 tys. zł i objęci są skalą podatkową – w tym przypadku nie będą musiały odprowadzać żadnej daniny. Nie oznacza to jednak, że całkiem unikną kosztów – mogą zostać zmuszone do opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego.


Minister odpowiedni do spraw finansów publicznych zarządził podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30000 zł, co oznacza, że przy dochodzie do 120 tys. zł, kwota zmniejszająca podatek wynosi zgodnie z nowymi zasadami 5100 zł. Jest to pierwszy próg podatkowy, objęty podatkiem w wysokości 17 proc. 


Korzystasz ze skali podatkowej? Wartość podatku dla drugiego progu


Co z przedsiębiorcami rozliczającymi się według skali podatkowej, którzy przekraczają 120000 zł? W takiej sytuacji podatki obliczane są na podstawie zasad drugiego progu. Danina w tej sytuacji wyniesie 15300 zł + 32 proc. kwoty, o jaką przekroczone zostało 120 tys. zł.


W tej sytuacji od podatku nie jest jeszcze dodatkowo odliczana kwota zmniejszająca podatek. Jest ona za to automatycznie wkalkulowana w podstawę o wysokości 15300 zł. 


Pamiętać należy, że w powyższych kalkulacjach pod uwagę była brana kwota dochodu, która w przypadku pierwszego progu podatkowego wynosi do 120 tys. zł. Jest to suma określana jako przychód, ale już po pomniejszeniu go o składki na ubezpieczenie społeczne, ulgi podatkowe czy wartość kosztów podatkowych.Oblicz swój podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych pod okiem specjalistów


Jak widać, kwestie podatkowe nie należą do najprostszych, warto więc przy ich obliczaniu zwrócić się o pomoc do specjalistów. Profesjonalny program PIT rozwiąże Twoje problemy i sprawi, że wypełnisz e-deklaracje bez wychodzenia z domu, a do tego szybko, przyjemnie i bez żadnych błędów. 


Wypełnij PIT online, korzystając z programu przygotowanego przez specjalistów. Z jego pomocą Twój e-pit zostanie przygotowany i wysłany do urzędu skarbowego bez żadnych błędów, nie będziesz więc musiał przejmować się kontrolami czy wezwaniami do urzędów w celu składania wyjaśnień. 


Program e-pity został stworzony w taki sposób, by dało się w nim uwzględnić również wszelkie ulgi oraz odliczenia, więc jeśli kwalifikujesz się do zniżek, to na pewno uda Ci się na nich w ten sposób zaoszczędzić. Kwota wolna od podatku również przestanie być Twoim zmartwieniem, bo program obliczy ją dla Ciebie automatycznie, a następnie uwzględni przy obliczaniu daniny dochodowej. 


Program PIT został stworzony z myślą o osobach, dla których tradycyjne składanie PIT-ów było prawdziwym problemem. Wypełnij e-deklarację w zaciszu własnego domu i przekonaj się, że w nowoczesnym wydaniu jest to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments