Czym jest podatek? Kilka słów o podatkach

0
234

Podatek to powszechne, obowiązkowe i nieodpłatne świadczenie pieniężne, które jest pobierane przez państwo, bądź inne uprawnione do tego instytucje publiczne na potrzeby zadań publicznych.

Celem pobierania podatków jest pozyskanie środków, które trafiając do skarbu państwa, województwa, powiatu lub gminy są inwestowane w rozwój wojska, policji, służby zdrowia, oświaty,a także infrastruktury. W Polsce istnieją podatki dochodowe, majątkowe oraz konsumpcyjne spełniające głównie funkcje redystrybucyjną, stymulacyjną, fiskalną oraz informacyjną. Podatek, aby był określany takim mianem musi spełniać określone cechy jakimi są m.in. powszechność, bezzwrotność, nieodpłatność, pieniężny charakter, przewłaszczenie oraz jednostronność ustalania.

Podatnikiem natomiast jest osoba fizyczna, prawna lub jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, ale posiadają zdolnosć prawną i prowadzą działalność gospodarczą na której ciąży obowiązek podatkowy. Zgodnie z ustawą o ordynacji podatkowej osoba ta jest odpowiedzialna całym swoim majątkiem.

Mówiąc o podatku warto wspomnieć o ważnych pojęciach z nim związanych:

 

1.Podatek progresywny to taki, w którym na podstawie wyższej stawki są opodatkowane wyższe dochody.

2.Podatek liniowy to taki, w którym każda złotówka dochodu jest opodatkowana na podstawie tej samej stawki podatkowej.

3.Podatek płaski jest podatkiem zbliżonym do podatku liniowego, różniącym się od niego tym, że stosuje się jednocześnie kwotę wolną, gdzie dochód jest opodatkowany zerową stawką.

mbrokers.pl

142237094309969600 - Czym jest podatek? Kilka słów o podatkach
Ciekawe artykuły ?
Bądź z nami na bieżąco zapisując się na nasz newsletter
Zapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here