Nie każdy widzi różnicę między inwestycją budowlaną a inwestycją deweloperską. Jednym słowem inwestycja deweloperska jest też inwestycją budowlaną, choć może dotyczyć apartamentowca lub kilku, albo całego osiedla domków jedno-rodzinnych. Dlatego też generalny wykonawca w tym konkretnym przypadku to właściciel większej firmy budowlanej dysponujący pewnym kapitałem.

Pewne opcje na rynku


Pewną opcją może być firma Flize-Gres, ale wielu innych przedsiębiorców też nie wypada gorzej, choć w czasach obecnych decyzje podejmuje się, opierając się na wielu aspektach i dlatego nie tylko sama cena ma kluczowe znaczenie, ma ją też sytuacja finansowa danego generalnego wykonawcy, to czy posiada on znaczną ilość maszyn budowlanych i to, czy są one w znakomitej kondycji.

Dość rozbudowane wymogi odnośnie do wykonawcy inwestycji deweloperskiej mogą oznaczać to, że już znaczna część propozycji odpadnie już na samym początku, choćby ze względu na to, że dany przedsiębiorca nie dysponuje kapitałem lub nie zatrudnia dostatecznej liczby fachowców. Te ewidentne braki są wychwytywane na wstępie, ale przez wiele lat w przypadku przetargów wygrywała ta najtańsza oferta, która była zazwyczaj składaną przez tych niedoświadczonych przedsiębiorców z branży i dlatego dochodziło do całej serii błędów wykonawczych.

Czy kiepski wykonawca ma jakieś szanse?


Kiepski generalny wykonawca może w jedyny sposób przebić innych, czyli dać najniższą cenę za usługi. Przez wiele lat ta najniższa cena wystarczała, ale trafiały się też błędy wykonawcze, czyli źle rozmieszczone belki konstrukcji dachu lub dachów. Trafiało się też i tak, że ta najtańsza opcja w przetargu oznaczała belkę konstrukcyjną dachu w pionie wentylacyjnym, czyli to bardzo duży minus danej opcji. W tego typu przypadkach niska cena była powiązaną z pośpiesznym i niedokładnym wykonawstwem, czyli dany generalny wykonawca wykonywał stan surowy zamknięty danej inwestycji i szybko i tanio, ale jeśli chodzi o ekipę, która potem wykonywała całą serię prac wykończeniowych, to już nie było zbyt różowo. Wszystkie błędy wykonawcze wychodziły na jaw i co równie ważne ich poprawienie było znaczną stratą czasu i pieniędzy. Dlatego dziś raczej nie wygrywa opcja najtańsza.

Kim jest dobry wykonawca?


Dobry generalny wykonawca ma wiele maszyn budowlanych, zatrudnia sprawdzonych fachowców, serwisuje regularnie swoje maszyny i co najistotniejsze potrafi się zaprezentować z dobrej strony. Mowa tu dokładnie o tym, że taki wykonawca ma też stronę internetową z fenomenalnymi ujęciami, które rozsławiają jego wykonawstwo.

Wiele znaczy też i to, że w rozmowie dany generalny wykonawca potrafi do siebie przekonać inwestora lub inwestorów, bo zna się na budowlanej terminologii i doskonale wie jak uzyskać dany efekt wizualny. W tym tkwią główne plusy cenionego profesjonalisty. On rzecz jasna nie jest opcją najtańszą na rynku, ale za to jest pewny i nie popełnia jakiejś serii śmiesznych błędów w przypadku jednego konkretnego budynku. Dla profesjonalisty, który zatrudnia profesjonalistów dobrze widoczne błędy to coś niewybaczalnego.

Artykuł powstał we współpracy z Flize-gres.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments