Czy agencja HR i agencja pracy zajmuje się tym samym? Branża posługuje się różnorodnym nazewnictwem, mamy więc agencje doradztwa personalnego, HR, rekruterskie, a także agencje pracy. Podział między nimi jest raczej umowny, ale w praktyce oferują one różne usługi.


Agencja pracy a urząd pracy


Przede wszystkim należy odróżnić prywatne agencje pracy, pośrednictwa pracy czy pracy tymczasowej od urzędu pracy, który jest organem państwowym i działa w inny sposób. W urzędzie mogą się zarejestrować osoby bezrobotne, które po spełnieniu określonych kryteriów otrzymają zasiłek oraz ubezpieczenie zdrowotne. Osoba zarejestrowana w urzędzie musi m.in. uczestniczyć w spotkaniach z doradcą zawodowym oraz brać udział w wyszukanych przez niego procesach rekrutacyjnych.

Agencje pracy są prywatnymi firmami, które pośredniczą pomiędzy pracodawcą a osobami poszukującymi pracy. Zatrudniają pracowników do firm polskich i zagranicznych, a także pracowników tymczasowych.

Agencja pracy – dla kogo?


Z usług agencji pracy korzystają głównie małe i średnie firmy, które nie mają osobnego działu kadr, ale również duże fabryki i korporacje, które wolą powierzyć rekrutację pracowników podmiotowi zewnętrznemu. Dla każdego przedsiębiorstwa wiąże się to z dużymi ułatwieniami, oszczędnością czasu i pieniędzy, ponieważ agencje pracy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu są w stanie znaleźć odpowiednich ludzi na konkretne stanowiska.

Z usług agencji pracy chętnie korzystają również osoby szukające wakatów za granicą, a także pracodawcy zatrudniający emigrantów. Obie strony wolą załatwiać formalności za pośrednictwem firmy, która posługuje się obydwoma językami, a także zadba o poprawność umów oraz ich zgodność z obowiązującymi w danym kraju przepisami.

Agencja doradztwa personalnego czy agencja HR?


Doradztwo personalne jest tak naprawdę tylko częścią całej strategii zarządzania zasobami ludzkimi, czyli HR (human resources). Nikt jednak nie zabroni firmom używać tych nazw zamiennie, dlatego mamy na rynku zarówno agencje doradztwa personalnego, jak i agencje HR, które oferują podobne usługi. Przyjęło się, że są one bardziej złożone i kompleksowe niż te oferowane przez agencje pracy. Nie mówimy tu jedynie o pośrednictwie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Czym zajmuje się duża agencja HR?

  • Rekrutacją pracowników (w tym headhuntingiem);
  • Oceną i rozwojem pracowniczym;
  • Budowaniem wizerunku dobrego pracodawcy;
  • Outsourcingiem kadr i płac;


Wiele agencji HR, jak np. HRK, zajmuje się głównie poszukiwaniem specjalistów wysokiego szczebla i managerów. Inne specjalizują się w rekrutacji pracowników fizycznych.

Podsumowując, można powiedzieć, że agencja pracy standardowo nie posiada tak kompleksowej oferty jak agencja HR. Trzeba jednak pamiętać, że największe firmy zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi proponują cały pakiet usług – od pośrednictwa pracy i rekrutacji, po doradztwo personalne, ocenę pracowniczą oraz outsourcing.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z portalem hrk.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments