Inwestowanie w złoto – sztabki czy monety?

0
106

Chcesz zainwestować w złoto? Zastanawiasz się czy wybrać złote sztabki, czy monety bulionowe? Wszystko zależy od wielkości inwestycji.

Jak dużo chcesz zainwestować?

Jeśli planujesz większą inwestycję – powyżej 30 uncji – bardziej opłacalny będzie zakup złotych sztabek. W przypadku większych zakupów najkorzystniej postawić na sztabki większe niż 1-uncjowe, ponieważ gwarantują one lepszą cenę w przeliczeniu na 1 gram kruszcu.

Jeśli z kolei interesują cię mniejsze inwestycje, to lepszym rozwiązaniem będzie zakup monet bulionowych, których autentyczność można łatwo sprawdzić (co przy inwestowaniu w złoto jest niezwykle ważne).

Złote sztabki

Inwestowanie w złoto to bardzo korzystny ruch dla portfela, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji dokładnie sprawdzić autentyczność złotych sztabek, które zamierzamy kupić. Zdarza się bowiem, że mniej świadomi odbiorcy, którzy stawiają na zakupy u niesprawdzonych dilerów, mogą zostać oszukani i zamiast czystego złota otrzymają sztabki uzupełnione wolframem, który nie ma żadnej wartości. Zdarza się to na szczęście rzadko, ale aby wyeliminować ryzyko, złoto należy kupować jedynie w sprawdzonych źródłach.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup złotych sztabek w tzw. bezpiecznych opakowaniach z certyfikatami autentyczności.

Należy także pamiętać, że powinniśmy wybierać sztabki tylko od tych producentów, którzy mogą się pochwalić certyfikatem LBMA. Daje to 100% pewność autentyczności i jakości. Do grona takich producentów można zaliczyć m.in. Argor Heraeus, Perth Mint, Umicore, Rand Rafinery czy Metalor.

Monety bulionowe

W przeciwieństwie do złotych sztabek zdecydowanie łatwiej jest sprawdzić autentyczność monet bulionowych: wystarczą podstawowe dane takie jak waga, średnica i grubość, aby móc określić, czy mamy do czynienia z podróbką, czy autentycznym okazem.

W przypadku zakupu złotych monet bulionowych trzeba zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy nimi. Jednym z ciekawszych przykładów jest moneta Krugerrand, która zawiera domieszkę miedzi, co oznacza, że jest nieco cięższa i twardsza od innych (tym samym bardziej odporna na uszkodzenia). Nie zmienia to jednak faktu, że oprócz 8% domieszki miedzi w monecie znajduje się 1 uncja, a więc 31.1 gram, czystego złota próby 999.

Wśród monet bulionowych, które warto kupować należy także wymienić: wspomniane wcześniej Krugerrandy, Liście Laurowe (o najlepszych zabezpieczeniach), Kangury, Filharmoniki (to najcieńsze monety na rynku) oraz Orły z USA.

Popularność złota rośnie

Inwestowanie w złoto cieszy się coraz większą popularnością, również w Polsce. Warto wiedzieć, że zakup monet bulionowych jest bardziej opłacalny w przypadku transakcji detalicznych, natomiast zakup sztabek złota w przypadku dużych inwestycji (im większa sztabka, tym mniejsza marża). Jeśli więc zastanawiasz się, w którą formę kruszcu zainwestować, zastanów się najpierw, ile pieniędzy chcesz na to przeznaczyć.

IDFmetale.pl – Oddział Katowice IDF Sp. z o.o.

Kapitał Zakładowy: 2 050 000 zł – opłacony w całości

Adres: Ul. Jagiellońska 5/1, 40-032 Katowice

Telefon: 32 416 24 54

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here