laptop-komórka-smartfon-kobieta-w-tle

Procesy księgowe prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami to obowiązek każdej firmy – jednoosobowej i spółki. Wiedza z zakresu księgowości jest niezbędna każdemu przedsiębiorcy. Pozwala nadzorować wszystkie działania. Jednak prowadzenie ksiąg rachunkowych i sporządzanie sprawozdań finansowych nie musi wchodzić w obowiązki przedsiębiorcy.

Usługi księgowe można zlecić firmom zewnętrznym. Przeczytaj, jak działa outsourcing księgowy i czy zawsze się opłaca.

Księgowość spółek – zadania

Działania z zakresu rachunkowości to przede wszystkim:

  • prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,

  • rozliczanie deklaracji podatkowych,

  • opracowywanie list płac pracowników,

  • wysyłanie sprawozdania finansowego do Urzędu Skarbowego.

Wszystko to trzeba robić zgodnie z obowiązującym prawem, aby uniknąć problemów. To wymaga wiedzy i ciągłego monitorowania zmian w przepisach. Odbywa się to różnie w różnych branżach, a wielu przedsiębiorców nie wszystko wie. Dlatego konieczne jest zatrudnianie osoby, która poprowadzi księgi rachunkowe.

Outsourcing księgowy – czy to się opłaca?

Prowadząc małą działalność gospodarczą nie zawsze mamy przestrzeń biurową. W takiej sytuacji podmiot zewnętrzny jest niezbędny. Outsourcing księgowy wykorzystują też duże firmy, które nie mają własnego działu księgowego. Jest on niepotrzebny, jeśli dokumenty nie wymagają pracy na pełen etat.

Wypłata dla osoby z działu finansowo księgowego jest wysoka, a w biurze rachunkowym płaci się za ilość zleconych czynności, co często jest tańszą opcją. Innymi zaletami outsourcingu usług księgowych są:

  • oszczędność czasu i zasobów – koncentrujemy się na podstawowej działalności firmy, pozostawiając obsługę księgową profesjonalistom;

  • dostęp do wiedzy i doświadczenia księgowego ekspertów;

  • elastyczność – zewnętrzne biuro rachunkowe może dostosować swoje usługi do potrzeb i rozwoju firmy;

  • zminimalizowanie ryzyka błędów – profesjonaliści zajmujący się księgowością są zazwyczaj bardziej zorientowani na aktualne przepisy podatkowe i rachunkowe, co pomaga uniknąć błędów i nieprawidłowych rozliczeń.

Czy outsourcing usług księgowych jest bezpieczny?

Choć w biurach rachunkowych pracują osoby doskonale zorientowane w zakresie księgowości, to przedsiębiorcy wciąż obawiają się błędów. Niepotrzebnie, gdyż po zleceniu firmie zewnętrznej wykonywania procedur księgowych przenosimy odpowiedzialność. Oznacza to, że za błędy odpowiada biuro zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, a nie właściciel biznesu.

W ramach outsourcingu księgowego prowadzona może być pełna księgowość spółek, a także nadzór księgowy nad firmami działającymi na rynku międzynarodowym. Korzystanie z zewnętrznej obsługi księgowej to ogromne wsparcie rozwoju. Pozwala skupić się na swojej podstawowej działalności bez obaw o raporty zarządcze i poprawność rozliczeń podatkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj