Kiedy pracodawca wysyła pracownika w podróż służbową musi ustalić, jaki ma wybrać środek transportu. W przypadku gdyby był to prywatny samochód, użycie go nie powinno być nakazem firmy. Zanim pracownik wybierze się w delegację, powinien zostać wcześniej odpowiednio poinstruowany. Podróż służbowa odnosi się do wykonania określonego zadania służbowego poza miejscowością, gdzie ma siedzibę firma bądź poza stałym miejscem pracy. W jej ramach pracownik dostaje konkretne
Kiedy pracodawca wysyła pracownika w podróż służbową musi ustalić, jaki ma wybrać środek transportu. W przypadku gdyby był to prywatny samochód, użycie go nie powinno być nakazem firmy. Zanim pracownik wybierze się w delegację, powinien zostać wcześniej odpowiednio poinstruowany.
Podróż służbowa odnosi się do wykonania określonego zadania służbowego poza miejscowością, gdzie ma siedzibę firma bądź poza stałym miejscem pracy. W jej ramach pracownik dostaje konkretne zadanie określone odrębnie i wykonywane poza umową o pracę oraz zakresem normalnych obowiązków.
Charakter takiego zadania jest przejściowy. Pracodawca jest zobowiązany do określenia terminu, miejsca rozpoczęcia i zakończenia delegacji, a także czasu jej trwania.
Firma powinna również określić czym ma dojechać na miejsce, bo od tego zależy zwrot kosztów przejazdu. Wynika to z art. 775 §1 kodeksu pracy. Zwrot pieniędzy obejmuje cenę biletu konkretnego pojazdu. Jeśli pracownik samowolnie zmieni środek transportu, pracodawca może odmówić mu zwrotu kosztów w części przekraczającej cenę przejazdu.
Arkadiusz Caryk
Zobacz także:
– Na co zwrócić uwagę, pisząc projekt na e-biznes
– Accreo Taxand najlepszym doradc
– Pieniądze z PARPu, dwie strony medalu