forex

Na rynkach akcji dalsze spadki, ale są pierwsze symptomy odreagowania. Spodziewamy się silniejszego odbicia z początkiem kwietnia. Ciekawie na rynku walutowym. Dolar mocniejszy w ramach dwumiesięcznej konsolidacji. Złoty odporny na zawirowania. Pogłębia zyski do euro, franka i funta.

Dolar zyskał globalnie na fali obaw o płynność oraz dalszych spadków cen spółek technologicznych. Indeks dolara wciąż jednak na poziomie niższym, niż na początku miesiąca. Złoty stabilny. Stracił lekko do dolara, ale w relacji do euro, franka i funta powiększył zyski. Indeks PLN do 4 głównych walut rozpoczyna piątą z rzędu sesję wzrostów.

Europejskie giełdy nie są zdolne do wykształcenia własnej ścieżki wyczekując głównie na to, co stanie się na Wall Street. Wczoraj na Starym Kontynencie przez większość dnia dominowały spadki (WIG20 ponownie jednym z najsłabszych indeksów), które dziś raczej nie będą niwelowane w nadziei na odbicie (którego nota bene oczekujemy) w Stanach Zjednoczonych. Jedynie brytyjski FTSE dobrze radzi sobie od wtorku i próbuje „wyczuć”, co szykuje się po drugiej stronie Atlantyku.

Amerykański Departament Handlu podał ostateczne wyliczenia dotyczące wzrostu gospodarczego. W ujęciu rok do roku PKB wzrósł realnie o 2,6 proc., co oznacza 6. kolejny kwartał przyspieszenia. W ostatnim kwartale ub. r. konsumpcja wypracowała aż 2,75 pkt proc. (pp.) wzrostu, a w całym roku 1,9 pp. Dynamika spożycia indywidualnego przekroczyła tempo wzrostu dochodów rozporządzalnych (spadek stopy oszczędności), co oznacza drugi pełny rok życia Amerykanów „ponad stan”. Znacząco przyspieszyły inwestycje. Po 2 latach prawie zerowej kontrybucji, w 2017 r. odpowiadały one za 0,8 pp. wzrostu (w IV kw. 0,9 pp.), co jest wynikiem lepszym niż historyczna średnia. Eksport netto z ujemnym wpływem na poziomie -0,2 pp. (w IV kw. -1,2 pp.) i wzrostem wolumenu w obu kategoriach (eksport +3,4 proc., import 4,0 proc.). Bazowa inflacja PCE lekko w górę do 1,5 proc. w IV kw. (1,7 proc. ogółem).

Choć w I kw. tempo wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych najpewniej zwolniło do ok. 2 proc. r/r, wzorem lat poprzednich, w jego dalszej części oczekujemy przyspieszenia. Inflacja najpewniej także zwiększy się do ok. 2 proc. r/r. Sytuacja gospodarki USA pozostaje lepsza niż strefy euro zarówno pod względem bieżących rezultatów, jak i perspektyw na nadchodzące 2-3 kwartały.

Autor: Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj