okno-tarasowe

Rozpoczęcie prac związanych z budową domu jest możliwe dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę z urzędu. Jednakże, aby takie uzyskać- trzeba zadbać o wiele aspektów związanych z przyszłą budową i skompletować szereg potrzebnych dokumentów. Samym wstępem jest wybranie odpowiedniego miejsca pod budowę, a więc zakup interesującej nas działki. Już na wstępie powinniśmy przemyśleć także to, w jakiej technologii budowany będzie nasz dom. Obok jakże popularnej technologii murowanej dostępna jest także technologia stawiania domów kanadyjskich, które określane są także jako domy drewniane całoroczne.

Wybór technologii budowania ma duży wpływ zarówno na potrzebny czas na ukończenie inwestycji, jej koszty całkowite, a także sam przebieg prac. Budowa domu szkieletowego będzie się więc znacznie różniła od budowy domu murowanego, chociaż wszelkie kwestie formalne są na początku niemalże identyczne. Jak uzyskać pozwolenie na budowę aby móc wyjść w teren z ekipą budowlaną?

Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego

Pierwsze kwestie formalne załatwimy w Wydziale Architektury Urzędu Gminy. Musimy sprawdzić, czy dla naszej działki już został stworzony plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak- musimy wnioskować o wypis. Jeśli nie- powinniśmy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Wybór projektu domu

Aby uzyskać pozwolenie na budowę w kolejnym kroku konieczne jest zakupie projektu domu, który będzie spełniał nasze oczekiwania i który będzie można zaadaptować na naszej działce. I na tym etapie bardzo istotne jest, na jaką technologię budowania się zdecydujemy, gdyż w przypadku domów kanadyjskich projekt musi zostać wykonany zgodnie ze standardami techniczno- montażowymi dla lekkiego budownictwa szkieletowego. Najczęściej, takie projekty wykonują wyspecjalizowane w takich projektach biura projektowe, które mogą zaoferować nam stworzone już propozycje do zaadaptowania na naszej działce.

 

Jednakże, żeby projekt mógł zostać nam wydany- sami musimy jeszcze dostarczyć do biura architektonicznego określone dokumenty. Jest to oczywiście mapa działki stworzona przez geodetę, a także oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną. Konieczne jest też dostarczenie dokumentów związanych z przyłączami mediów do budynku- o warunkach przyłączenia energii elektrycznej, gazu, o dostawie wody oraz o odbiorze ścieków.

Wydanie pozwolenia

Zastanawiając się, jak uzyskać pozwolenie na budowę trzeba się liczyć z tym, że jest to pewien proces, który trochę trwa. Projekt budynku należy dołączyć do wniosku, jaki będziemy składać w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Zawsze konieczne jest też dołączenie specjalnego oświadczenia, w którym deklarujemy, że mamy pełne prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Urząd ma 65 dni na wydanie decyzji, a kolejne 14 dni to czas, kiedy wydana decyzja ulega uprawomocnieniu. Mając już pozwolenie- za pewne chcielibyśmy już wyjść w teren. Zanim jednak to zrobimy- musimy jeszcze powiadomić Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o takim zamiarze. Trzeba to zrobić z zapasem 7 dni przed wyjściem w teren.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj